Facebook

12 druhů alergií , které nás ohrožují!

Co je alergie, jak organizmus reaguje na alergeny, jaké jsou druhy alergií, jak alergii předcházet a jak ji léčit. Které alergie jsou nejčastější a které nejnebezpečnější?

Poradíme vám, jak alergii předcházet a v případě propuknutí jak a čím zmírnit potíže.

Alergie je komplexní stav. Je to přemrštěná reakce organismu na neškodné cizorodé látky v okolním prostředí. Pokud se alergická osoba dostane do styku s takovou látkou (alergenem), začne její imunitní systém vytvářet protilátky zaměřené proti tomuto alergenu. Alergická reakce se může projevit několika způsoby. Může postihnout dechové ústrojí (alergická rýma, průduškové astma), nebo se projeví na kůži ekzémem či kopřivkou.

Podle typu alergenů můžeme alergie rozdělit na pylovou alergii, alergii na roztoče, alergii na plísně, alergii na zvířata, potravinovou alergii, alergii na hmyzí bodnutí, alergii na léky, alergické astma, kontaktní alergii, sluneční alergii, alergii na chlad, atopický ekzém.

V současné době počet alergiků neustále roste. Ve vyspělých zemích trpí alergií více než 25% populace a u dětí je podíl alergiků ještě větší. U dětí je sklon k alergii i dědičný. Pokud jeden z rodičů trpí alergií, je riziko vzniku alergického onemocnění 30%. Jsou-li alergiky oba rodiče, zvyšuje se riziko na 60%. Může se ale stát, že dědičný základ „přeskočí“ jednu generaci. Alergie může propuknout i kdykoliv během života.

Pylová alergie („senná rýma“) , alergie na roztoče, na plísně, na zvířata

Projevuje se kýcháním, vodnatou rýmou, ucpaným nosem, svěděním a slzením očí, svěděním na patře, svěděním uší, ekzémem a průduškovým astmatem. Sezonní pylová alergie je nejrozšířenějším alergickým onemocněním. U pylové alergie je třeba dodržovat několik zásad: správně načasovat větrání v místnosti, používat ochranné protipylové sítě v oknech, čističky vzduchu, upřednostnit procházky venku po dešti, sledovat pylové kalendáře. Ke zmírnění příznaků lze použít některá volně prodejná antihistaminika ve formě tablet nebo sirupu (Zyrtec, Apo-Cetirizin, Claritine), sprejů do nosu (Flixonase, Livostin nosní sprej), nebo kapek do očí (Livostin oční kapky). Preventivní opatření u alergie na roztoče jsou: omezit koberce, závěsy, přehozy, prát lůžkoviny, vysávat matrace. Při alergiích na plísně je třeba udržovat v domě sucho.

Potravinová alergie

Se změnou stravovacích zvyklostí se setkáváme s exotičtějšími potravinami a následným nárůstem výskytu potravinových alergií. Příznaky potravinových alergií jsou reakce kožní (svědění, otoky, kopřivky a ekzém), reakce zažívacího traktu (bolesti břicha, zvracení, průjem). Postižené mohou být i dýchací cesty (rýma, astma). Prevencí je vyhýbání se alergizujícím druhům potravin a mít u sebe antihistaminika.

Alergie na hmyzí bodnutí

Dalším typem alergie je alergie na hmyz (např. po včelím nebo vosím bodnutí). Při lokální alergické reakci se objevuje bolestivý rudý otok. Nejnebezpečnější a nejzávažnější jsou systémové reakce. Projeví se často celým souborem dýchacích a kardiovaskulárních příznaků (kopřivka, otoky, zvracení, průjem, rýma, dušnost, ztráta vědomí, anafylaktický šok) a v nejhorším případě může končit i smrtí. Preventivními opatřeními jsou sítě do oken, nechodit naboso, nenosit pestré oblečení, chovat se klidně v přítomnosti včel, vos, pozor na stravování v přírodě. Pokud dojde k bodnutí, doporučujeme použít lokální antihistaminikum (Fenistil gel) a užívat perorální antihistaminikum (viz výše), dle rady lékaře mít u sebe injekční Adrenalin (Epipen pero).

Sluneční alergie

Vzniká u vnímavých osob působením UV záření, které vyvolá alergickou reakci na kůži. Sluneční alergie se projevuje ekzémem. Prevencí je omezení pobytu na slunci, vhodné oblečení, použití solární kosmetiky s nejvyšším faktorem (Vichy, Bioderma). Pokud už k alergické reakci dojde, musí se použít lokální antihistaminikum ve formě gelu (např. Fenistil gel), případně antihistaminikum ve formě tablet.

TIP na závěr: dodržujte preventivní opatření, užívejte doporučené léky a hlavně je mějte vždy po ruce! O vhodném výběru preventivních i léčivých přípravků vám rádi poradíme!

Zdroj: Mgr. Liběna Bartáková, Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.