Facebook

Záchvaty bolesti hlavy

Migréna je onemocnění charakterizované opakovanými záchvaty bolesti hlavy s typickými doprovodnými příznaky: nevolnost, zvracení, světloplachost, větší citlivost na zvuky, zápachy atd. Vyskytuje se více u žen než u mužů. Bolesti hlavy u migrény jsou střední až velmi silné a mohou trvat několik hodin až maximálně 3 dny.

Rozlišujeme dva typy migrény: migréna s aurou (aura=předzvěst) a migréna bez aury. Aura předchází vlastním bolestem hlavy a projevuje se nejčastěji přechodnou poruchou zraku nebo různými poruchami zorného pole.

Existují podněty , které by vyvolaly záchvat migrény?

Migréna může být spuštěna stresem, únavou, přepracováním, změnou životních zvyklostí, nadměrným hlukem, nedostatkem spánku, změnou denního rytmu, hormonálními změnami, některými potravinami atd.
Příčiny vzniku migrény nejsou dosud bezpečně známy. Určitou úlohu hraje dědičná dispozice. V některých případech však může být migréna i příznakem skrytého onemocnění a ve všech případech, kdy se mění charakter záchvatu, je nutná konzultace s lékařem.

Jak migrénu léčit?

Léčbu migrény lze rozčlenit na léčbu akutní, kdy léčba spočívá v použití léku, který účinně potlačí bolest hlavy a léčbu profylaktickou – preventivní. Z volně prodejných léků lze u akutního záchvatu použít u lehčích případů běžná analgetika např. paracetamol (Paralen), kys. acetylsalicylová (Acylpyrin), ibuprofen (Apo-ibuprofen, Ibalgin) či jejich kombinace s kofeinem (např. Valetol). Těžká migréna by měla být léčena po konzultaci s lékařem. V současné době je známá celá řada specifických antimigrenik, jejich použití je však vázáno na lékařský předpis. Další je léčba profylaktická, kdy se dlouhodobě podávají léky, kterými se předchází vzniku záchvatu migrény. V profylaktické léčbě se využívá řada léků, které se obvykle používají k léčbě jiných nemocí. Například k léčbě epilepsie, deprese, vysokého krevního tlaku atd. Tyto léky se vydávají opět jen na lékařský předpis.

Rada na závěr

Ve většině případů bolesti hlavy je na vině zatížení stresem. Ten je vyvolán naším současným životním stylem, pracovním vypětím, minimálním odpočinkem, dále i špatnými mezilidskými vztahy. Proto by se vlastní léčba - kromě farmakologického tlumení bolesti - měla snažit zvládnout i příčiny- tedy nadměrné dlouhodobé psychické napětí a to pomocí psychoterapie, relaxace, jógy nebo akupunktury. Lze také vyzkoušet bylinné extrakty (z řimbaby nebo bylinná tinktura f. Naděje), bylinkové čaje (jednodruhové z třezalky, meduňky nebo směsové např. Dr. Popov), aromaterapii (oleje z eukalyptu, levandule nebo formou krému či praktického roll-onu) akupresuru, dechová cvičení, zvýšenou tělesnou aktivitu, masáže krku a ramen.

Mgr. Petra Hujslová

lékárna Centrum, Mělník