Facebook

Kašel je především obranný reflex

Kašel je především obranný reflex, sloužící k udržování průchodnosti dýchacích cest. Vzniká podrážděním citlivých oblastí hrtanu, průdušnice, velkých průdušek a pohrudnice. Ačkoliv se jedná o obranný reflex, dlouhodobý kašel poškozuje epitel dýchacích cest, narušuje spánek a zhoršuje kvalitu života.

Jak kašel dělíme?

Podle doby trvání na kašel akutní - s trváním čtrnácti dní až třech týdnů - a chronický, trvající nejméně tři měsíce v roce a opakující se.
Další dělení je podle typu - kašel suchý, dráždivý - neproduktivní nebo vlhký - produktivní. Z tohoto dělení vyplývá i léčba kašle.

Suchý a dráždivý kašel

Na suchý a dráždivý kašel se používají antitusika-léky, které kašel tlumí. Na vlhký a produktivní kašel se používají léky, které usnadňují odkašlávání a vykašlání hlenu z dýchacích cest. Tyto léky hlen zkapalňují a snižují jeho hustotu. Tyto léky se nazývají expektorancia a mukolytika. Suchý kašel má mnoho příčin. Může být vyvolán působením alergenů, chemickými faktory či jinými faktory zevního prostředí včetně cigaretového kouře, prachu nebo extrémně suchého vzduchu, jaký je v klimatizovaných prostorách. Suchý kašel může být také jedním z prvních příznaků počínajícího nachlazení.
Antitusik je na trhu mnoho - ve formě kapek, sirupu nebo tablet – Stopex, Robitussin, Mugotussol, Sinecod, Tussin, Ditustat, Levopront. Antitusika by se neměla podávat dohromady s expektorancii a mukolytiky z důvodu stagnace a hromadění hlenu v průduškách. Výjimkou je používání přípravku Stoptussin, ten usnadňuje vykašlání hlenu přes den a v noci působí jako antitusikum.

Vlhký kašel

Vlhký kašel se objevuje, kromě jiného u akutního zánětu průdušek a u zápalu plic. Při vlhkém kašli se vykašlává hlen, ten může mít různou barvu a konzistenci od bílé až po zelenavou. Na takový kašel se používají expektorancia a mukolytika. Ta mohou být chemického nebo přírodního původu (čaje a bylinkové sirupy). Expektoracia a mukolytika se musí použít vždy nejpozději do 17. hodiny, aby se nezhoršila kvalita spánku a doporučuje se zvýšit příjem tekutin. Mezi nejznámější expektorancia patří Bromhexin a Mucosolvan. Do skupiny mukolytik zase ACC a Solmucol. Na vlhký kašel se mohou kromě těchto chemický látek používat i bylinky. Dobře působí břečťan popínavý, který obsahují přípravky Hedelix, a v kombinaci s tymiánem v Bronchipretu. Dále je to kořen pelargonie (Kaloba), ten má i antibakteriální a protivirový účinek.
Čajové směsi na kašel bych spíše doporučila jako doplňkovou léčbu k léčivům na vlhký kašel.

Pokud tento kašel dlouho trvá a objevuje se ošklivě zbarvený hlen a bolest na prsou, je nutné navštívit lékaře.


Doufám, že teď už si budete vědět rady při výběru léků na váš kašel.


Mgr. Liběna Bartáková

lékárna Centrum Mělník