Facebook

Vitamín D významný vitamín, kterého máme málo

Důležitost vitamínu D je především pro správnou stavbu kostí, jeho úkolem je regulovat hladinu vápníku a fosforu v krvi.

Nejnovější výzkumy však prokázaly, že má vliv i na náš imunitní systém a preventivně působí proti celé řadě onemocnění (svalová slabost, cukrovka, vysoký krevní tlak, obezita, nádorové onemocnění).

Na vitamín D by měly myslet i těhotné ženy, protože je důležitý pro správný vývoj plodu. Nezbytnosti vitamínu D pro mozkové funkce se využívá v prevenci a léčbě deprese, roztroušené sklerózy a Alzheimerovy choroby.

Jelikož tento vitamín významně podporuje imunitu, neměli bychom na jeho doplnění zapomínat zejména v zimních měsících. V tomto období je vyšší pravděpodobnost výskytu chřipek a zároveň několikanásobně klesá sluneční záření, které je nejdůležitějším faktorem pro získávání vitamínu D. Pro jeho dostatečný příjem se doporučuje několikrát týdně po dobu 20 minut vystavit kůži (alespoň ruce a obličej) slunečnímu záření. Z celosvětového výzkumu vyplývá, že třetina současné populace má tohoto vitamínu výrazný nedostatek, proto bychom měli vitamín D získávat i z jiných zdrojů, zejména v období bez slunečního svitu.

Vitamín D ve světlě nejnovějších poznatků

Dle současných nových poznatků je optimální dávka vitamínu D pro dospělé zvýšena na 800-1000I.U. (mezinárodních jednotek). Bohatým přírodním zdrojem vitamínu D jsou tučné ryby (losos, sleď, makrela) a v období s nedostatečným slunečním svitem se doporučuje i užívání potravinových doplňků, které najdeme v lékárně. Jedná se o vitamín D3 v kapslích (Swiss Vitamín D3-Efekt 1000I.U., Vigantolvit) nebo kapkách v olivovém oleji (Terezia vitamín D3 Baby), které obsahují potřebné množství vitamínu D dle zmíněných nových poznatků.

Zamyslet bychom se měli i nad nadměrným používáním opalovacích krémů s vysokým faktorem. Ty jsou samozřejmě důležité v prevenci rakoviny kůže a jejich používání je na místě, ale také zcela zabraňují vstřebání vitamínu D. Zde lze doporučit užívání potravinového doplňku beta-karotenu v kapslích, který působí jako preventivně ochranný prostředek kůže.

V období končící zimy, kdy je tělo nejvíce oslabené, mysleme na dostatečný přísun vitamínů a to i ve formě léků nebo potravinových doplňků. V lékárně Vám jejich vhodnou kombinaci doporučíme s ohledem na věk, zdravotní stav i momentální kondici.Mgr. Sylva Pazderková

lékárna Centrum Mělník