Facebook

Tento stopový (v těle je ve velmi malé koncentraci) a esenciální (látka, kterou si tělo nedokáže vyrobit, proto ji musíme přijímat v potravě) prvek je důležitý pro mnoho biochemických a fyziologických funkcí v lidském organismu.
Má důležitou úlohu v aktivitách více než stovky enzymů, je nezbytný pro tvorbu bílkovin a nukleových kyselin. Je potřebný pro tělesný růst a vývoj, nezbytný pro imunitní systém, neurologické funkce, reprodukci, účastní se při tvorbě inzulínu a má zásadní vliv na metabolismus cukrů, tuků a bílkovin. Mimo to působí nepřímo jako antioxidant. Podílí se na ochraně buněk a buněčných membrán před poškozením volnými radikály. Dále má velký význam při hojení ran a popálenin, příznivě působí na pokožku, vlasy a nehty. Také chrání před vznikem šedého zákalu či jinými degenerativními chorobami. V neposlední řadě zinek ovlivňuje vnímání chuti, zvyšuje chuťovou ostrost a povzbuzuje chuť k jídlu, čehož se využívá při nechutenství.

Zdroje zinku

Zinek je hojně zastoupen v mase a jiných potravinách bohatých na bílkoviny, v celozrnných obilovinách, luštěninách, kořenové zelenině, dýňových semínkách a také v droždí.
Lépe využitelný je z živočišných než z rostlinných zdrojů, proto se jeho deficit často objevuje u vegetariánů a veganů. Denní potřeba zinku se odvíjí od věku; pro děti do 4 let – 3 mg; od 4-8 let - 5 mg; do 13 let - 8 mg; do 19 ti let - 9-11 mg (dívka/chlapec), nad 19 let - 11 mg a pro těhotné a kojící - 12-13 mg. Doporučená denní dávka zinku je v České republice stanovena vyhláškou na 15 mg a nejvyšší přípustné množství v denní dávce je 25 mg.

Nedostatek zinku

Nedostatek zinku může způsobovat únavu, časté změny nálad a další psychické projevy. Dále dochází ke zhoršení kůže po celém těle. Kůže je suchá, hrubá, déle se hojí drobná poranění, rozvíjí se dermatitida (zánět kůže), tvoří se puchýřky nebo praskliny. U chronických ekzematiků může docházet ke zhoršení příznaků ekzému. Vlasy i nehty jsou lámavější. Dostatečný příjem zinku je nutný hlavně v období těhotenství a u pacientů, kteří trpí cukrovkou (diabetes mellitus typu I i II), také je vhodný pro posílení imunity. Na nedostatek zinku musíme pamatovat u dětí, které trpí nechutenstvím a jsou často nemocné.
Běžná strava pokrývá přibližně 60 až 80% denní potřeby zinku. Podobně jako u vápníku však není vhodný jednorázový příjem většího množství zinku. Dávku je vhodné rozdělit na menší části a tyto konzumovat v průběhu dne.

Přípravky s obsahem Zinku

Pokud by nestačila strava, existují doplňky stravy s obsahem tohoto prvku. Ve volně prodejných přípravcích se množství zinku pohybuje v rozmezí 10 – 25 mg v jedné tabletě. S výběrem konkrétního přípravku je vhodné se poradit s lékárníkem (např. Bioaktivní Zinek, Jamieson Zinek, Walmark Zinek, Zinkorot).

Zinek se uplatňuje v období chřipek a nachlazení, má imunostimulační schopnosti (tzn. že zvýší odolnost proti onemocnění), lepší působení má v kombinaci s vitamínem C (CETEBE imunity, Bioaktivní Influ-Zinek). Tato kombinace dokáže zmírnit a zkrátit dobu nachlazení, které je obvykle způsobeno virovou infekcí.

Kombinace zinku se selenem v těle působí antikancerogenně (protinádorově) a také proti volným radikálům a zpomaluje stárnutí organismu (Selzink Plus, Bioaktivní Selen+Zinek).

Zinek je součástí různých přípravků v tabletách k péči o vlasy, nehty a pokožku a to hlavně v kombinaci s vápníkem a hořčíkem (např. GS Vápník Hořčík Zinek PREMIUM, Walmark Vápník Hořčík Zinek, Jamieson Vápník Hořčík Zinek). Zdravý růst vlasů a nehtů taky podporuje v kombinaci s biotinem, oxidem křemičitým a kyselinou pantothenovou (Biosil Plus) nebo s methioninem a dalšími vitamíny (Revalid).

Lokální účinky Zinku

Jedna ze sloučenin zinku, oxid zinečnatý, má místně utišující účinky, proto se používá v pastách či krémech k léčbě kožních defektů a hemoroidů, má antibakteriální a antiseptický účinek. Ve formě krému chrání pokožku před vznikem podráždění, zánětlivých stavů, opruzenin a proleženin a urychluje regeneraci podrážděné pokožky (MoliCare Skin ochranný krém se zinkem, Seni Care, Vitella Zn, Herbacos Zinková mast). Receptura z bílým ichtamolem (Vitella Ictamo pasta) se doporučuje na různé dermatologické problémy jako je atopický ekzém, akné, lupénka (psoriáza), seborrhoická a periorální dermatitida. Vysušující účinek oxidu zinečnatého v kombinaci s talkem (nebo také se syntetickou tříslovinou) se využívá při mokvavých, infikovaných onemocněních kůže. Tyto látky vážou sekret v ráně a vytvářejí ochranný film a působí proti dalšímu šíření kožní infekce. Vedlejším efektem vysušování je citelné zmírnění svědění pokožky (Tekutý pudr, Tanno-Hermal, A-derma Cytelium sprej).
Zinek v bioaktivní formě podporuje hojivé procesy při akné, atopických ekzémech, oparech, vyrážkách, popáleninách i povrchových zraněních (Miraclean - regenerační zinková emulze).
Ochranné, obnovující, zklidňující a antibakteriální účinky zinku (podporované v kombinaci s mědí) se využívají v dermokosmetice na přípravu krémů, které napomáhají přirozenému procesu hojení kůže - na čerstvé jizvy, popáleniny, drobné rány... (AVENE Cicalfate + obnovující krém, A-derma Dermalibour) a emulzí, které hojí a obnovují kůži po povrchových dermatologických zákrocích -po laseru, po depilačním laseru, po peelingu (AVENE Cicalfate emulze), nebo vysušujícího mléka (AVENE Cicalfate lotio) vhodného na poškozenou a mokvající pokožku.

Nadměrný přísun zinku

Při běžném užívání je otrava velmi vzácná, zinek se v organismu nekumuluje, nadbytečné množství je vyloučeno organismem. Chronická toxicita může být způsobena dlouhodobým příjmem 10-20 x vyšší denní dávky a projevuje se především ovlivněním vstřebávání jiných prvků – hlavně mědi a železa a jejich následným deficitem (objeví se např. chudokrevnost).

zdroj: www.lekarnickekapky.cz