Facebook

Prevence a léčba zánětu močových cest

Zánět močových cest patří po infekci horních cest dýchacích k druhým nejčastějším infekčním onemocněním.

Původci zánětu močových cest

Nejčastějšími původci zánětu močových cest jsou bakterie rodu enterobacteriacae. Až v 75% případů bývá u zánětů močových cest vyvolavatelem bakterie s názvem Escherichia coli. E.Coli se vyskytuje v našem zažívacím traktu a za správných okolností a lokalizací je to pro nás prospěšná bakterie, která se v našem těle stará o to, aby ve střevech nedošlo k přemnožení jiných nebezpečných bakterií. Pokud se však tato bakterie dostane do močového měchýře, kde se snadno usadí a namnoží, může zde způsobit problémy (infekci). Dále se na zánětech močových cest podílejí další mikroby, pseudomonády či streptokoky.

Existují i sexuálně přenosní původci zánětů močových cest, kteří napomáhají k častým problémům s močovými cestami. Mezi nejznámější patří Chlamydia trachomatis, Ureaplazma urealyticum, lidský papilomavirus (HPV), herpetické viry a další.

Infekce provázejí muže i ženy po celou dobu jejich života, jejich výskyt však typicky závisí na věku a pohlaví. Náchylnějším pohlavím k zánětu močových cest jsou ženy, a to vlivem polohy a délce močové trubice, v těhotenství je pravděpodobnost zánětu močových cest až dvojnásobná.

Jak se může projevovat zánět močových cest?

Mezi nejčastější příznaky akutního zánětu močových cest patří: časté nebo bolestivé močení, nutkání na močení, pálení nebo řezání zvláště na konci močení, kalná moč, bolest v podbřišku, zvýšená teplota.

Pokud se u vás vyskytnou další závažnější příznaky, je nutné vyhledat lékaře: horečka, bolesti v oblasti beder, výskyt krve v moči, potíže trvající déle než 3 dny.

Jak předcházet zánětu močových cest?
  • dodržovat hygienický režim – preference sprchy před koupelí ve vaně; možnost použití antibakteriálních mycích gelů (Lactacyd, Chilly intima, Saforelle, gely s Tea Tree...)
  • dostatečný pitný režim – alespoň 2,5 litru tekutin denně
  • vyvarovat se prochladnutí
  • nezadržovat moč – v zadržené moči se zadržují i bakterie, které se rády množí
  • vymočit se před pohlavním stykem a po něm
  • při opakovaných infekcích močových cest nenosit tanga, volit spíše pohodlné bavlněné spodní prádlo
  • vyvarovat se pohlavního styku při probíhajícím zánětu (ohrožujete případnou infekcí i vašeho partnera)
  • po cvičení nebo plavání se rychle převlékněte do suchého oblečení, pro ženy trpící častými záněty močových cest existují i probiotické tampóny k zavádění před plaváním
  • posilování imunity – nejlépe přírodní formou – dostatek ovoce a zeleniny nebo užití vhodných preparátů
Vhodné léčivé přípravky a doplňky stravy k léčbě či prevenci zánětu močových cest
Urologické čaje

Doporučuje napřiklad Urosept, Urcyston.

Brusinkový extrakt

Získává se lisováním plodů kanadských velkoplodých brusinek (Vaccinium Macrocarpon). V lékárnách je dostupný ve formě tablet (např. Urinal Akut) nebo kapslí (např. APO-Brusinky Strong, Swiss NatureVia Mega brusinky) nebo sirupů (např. Urinal sirup) a to většinou v kombinaci s jinými účinnými složkami.

Brusinkový extrakt pomáhá nejen při zánětu močových cest. Lidé, u nichž se záněty opakují, ho mohou užívat také preventivně. Látky obsažené v brusinkách mají i řadu dalších pozitivních zdravotních účinků. Snižují například riziko kornatění tepen, protože snižují hladinu celkového cholesterolu, a zvyšují hladinu dobrého cholesterolu. Brusinková šťáva pomáhá v prevenci žaludečního vředu a podle některých výzkumů pomáhá i odstraňovat bakterie z ústní dutiny.

D-manóza

Manóza (např. Blokurima - rozpustné sáčky, Cistibell - kapsle) je jednoduchý cukr s léčivými účinky. Tento cukr se vyskytuje i v některých druzích ovoce (hrušky, jablka). Na rozdíl od jiných cukrů se tento cukr nevstřebává a neovlivňuje tak hladinu cukru, takže je vhodný i pro pacienty s cukrovkou.

Tento cukr se vydatně vylučuje ledvinami do moče. V močovém ústrojí k sobě napomáhá "nalepit" škodlivé bakterie a ty jsou poté snáze vyplaveny společně s močí, zároveň pak brání přilnutí škodlivých bakterií na stěny močového traktu. D-manóza je dobře snášena bez nežádoucích účinků, působí rychle a účinně. V menších dávkách ji můžeme použít i jako prevenci opakujících se zánětů.

Při výběru vhodné léčby se vždy poraďte se svým lékárníkem.

zdroj: www.lekarnickekapky.cz