Facebook

Afty patří mezi nejčastější zánětlivá onemocnění v dutině ústní. S jejich výskytem se setkal téměř každý z nás. U někoho se objeví jen jednou za život, jiného trápí i několikrát do roka.

Afty jsou bělavé nebo nažloutlé vřídky se zarudlým okrajem. Obvykle mají velikost do jednoho centimetru, zřídka se ale můžeme setkat i s aftou, která má v průměru 3 cm a více. Nejčastěji se tvoří na hraně jazyka nebo na jeho spodní straně, dále se vyskytují na patře, dásních či na sliznici tváře a rtů. Jejich výsev je doprovázen nepříjemnou bolestivostí, zejména při jídle, mluvení nebo oděrem protézy a rovnátek.

Příčina vzniku aft není dosud známá. Na jejich tvorbě se však může z velké části podílet oslabená imunita, stres, nedostatek železa, vitaminu B12 a kyseliny listové či mechanické poranění sliznice úst. Zvýšený výskyt byl zaznamenán také u žen před menstruací z důvodu hormonálních výkyvů.

Prevence


Pro prevenci vzniku aft je důležitá pravidelná ústní hygiena, k čemuž nám slouží dezinfekční ústní vody (Herbadent, Corsodyl). Vhodné je používání měkkého zubního kartáčku, který je šetrnější k dásním. Nesmíme zapomenout na zdravý životní styl těla i mysli. Snažte se vyhýbat stresu, relaxujte. Pokud jste k tvorbě aft náchylnější, doplňujte vitaminy B, zinek a kyselinu listovou (B-komplex, Pangamin, Walmark Zinek, Favea Kyselina listová plus).


Ošetření a mírnění bolesti


Afty sice do několika dní spontánně vymizí, jsou ale velmi nepříjemné.Pro úlevu od bolesti bychom se měli vyvarovat příliš slaným, kořeněným a kyselým jídlům a nekouřit. K dispozici máme ale i různé přípravky, které nám v boji pomohou. První možností jsou gely, které se aplikují přímo na afty, kde vytvoří ochranný film, který urychluje hojení(Aloclair gel, Mundisal gel, Kamistad, Urgofilmogel afty). Dalšími vhodnými přípravky jsou pastilky (Tantum Verde, Orofar), které se nechají rozpustit v ústech tak, aby se dotýkaly léze. Hojení podpoří i kloktadla a bylinné čaje s obsahem heřmánku, mateřídoušky a šalvěje (Florsalmin). Další přírodní alternativou je ústní voda/ sprej s obsahem propolisu nebo teatree olej. Olej z čajovníku australského má silné antibakteriální a antiseptické účinky. Aplikuje se vatovou tyčinkou 2 - 4x denně. Z homeopatik je velkým lékem aft Borax.


Pokud potíže přetrvávají, afty se nehojí a jsou doprovázené zvýšenou teplotou, tak svůj stav konzultujte s lékařem.

Mgr. Kateřina Paulíková
Zdroj: www.lekarnickekapky.cz