Facebook

Ječné zrno je nezávažné akutní zánětlivé onemocnění očního víčka.

Proč se nemoc jmenuje "ječné zrno"? Důvodem je to, že se na očním víčku vytvoří váček ve tvaru zrnka ječmene.

Příčina: Ječné zrno způsobují bakterie – nejčastěji ze skupiny stafylokoků. Objevuje se při nedostatečné hygieně (dotýkaní očí - velmi časté u dětí nebo manipulace s kontaktními čočkami znečištěnýma rukama), po nedůkladném odlíčení, při zvýšené námaze očí, při používání nevhodné kosmetiky, v souvislosti s hormonálními změnami nebo s jiným onemocněním – např. cukrovka.

Příznaky ječného zrna zahrnují kromě bulky na víčku nebo v koutku oka také otok, bolest, horkost, začervenání a může se objevit i svědění oka nebo pocit cizího tělesa v oku.

Po několika dnech obvykle samo praskne, hnis se vyplaví a místo se zahojí.

Výjimečně může dojít k rozšíření zánětu i dále, do slzných žláz, což se projevuje otokem a silnou bolestivostí. Proto se při silné bolesti raději obraťte na lékaře. Vyhledejte jej také v případě potíží trvajících déle než 7-10 dní a při opakujících se zánětech.

Jak léčit ječné zrno?

Ideální léčbou jsou přípravky na podrážděné oči s dezinfekční složkou. (např. Ophtalmo-Septonex nebo Opticleaner).

Dalším způsobem, jak se rychleji zbavit ječného zrna, je přikládání teplých obkladů,
např. obvaz namočený do horkého heřmánkového vývaru, borové vody nebo odvaru ze světlíku lékařského.
Nesnažte se zbavit ječného zrna mnutím oka, škrábáním nebo vymačkáváním, můžete tím celý zánět ještě zhoršit.
V případě pokročilého zánětu může lékař předepsat i oční kapky nebo mast s antibiotiky.

Režimová a preventivní opatření

Ječné zrno je infekční, proto je v průběhu onemocnění nutné dbát na zvýšenou hygienu (možno použít Blephaclean čistící tampony). Ta je i základem prevence.
Nedotýkejte se očí neumytýma rukama (hlavně u dětí), nesdílejte předměty osobní hygieny, často měňte ručníky, důkladně odličujte dekorativní kosmetiku a při manipulaci s kontaktními čočkami dbejte zvýšené hygieny a pravidelně je měňte.
Vyvarujte se pobytu v prašném prostředí a v klimatizovaných budovách. Také nadměrně nenamáhejte zrak - při práci s počítačem si dělejte pravidelné přestávky, snažte se více mrkat a dbejte na dostatečné osvětlení.


Mgr. Markéta Jadrná

Medicentrum lékárna Mělník

červenec 2022

zdroj: www.lekarnickekapky.cz