Facebook

Bolí Vás nohy při delší chůzi a musíte se náhle zastavit?

Jedna z příčin může být ischemická choroba dolních končetin (ICHDK). Toto onemocnění postihuje pouze tepny a nikdy žíly!

ICHDK je onemocnění, kdy tkáně dolních končetin trpí nedostatkem živin a kyslíku. Vzniká zanášením tepen dolních končetin a přináší zvýšené riziko kardiovaskulárních onemocnění včetně infarktu nebo cévní mozkové příhody. Trpí jí až desetina české populace, většina nemocných o tom však ani neví. Přitom až třetině z nich hrozí srdeční selhání.

Hlavní příčinou ICHDK je aterosklerotické zúžení tepen.

Jaké jsou příznaky a projevy ICHDK?

Toto onemocnění má různé projevy v závislosti na jejím stádiu a lokalizaci zúžení.

Nejznámější rozdělení je podle pokročilosti onemocnění do čtyř fází.

V první fázi nemocný nepociťuje žádné potíže, ale postižená končetina a zvláště její okrajová část bývá chladná.

V druhé fázi onemocnění se objeví typický příznak a tím je intermitentní klaudikace - přerušované kulhání. Při námaze nejčastěji v chůzi vzniká prudká bolest postižené končetiny, která nemocného donutí kulhat nebo se zastavit. Po odpočinku může nemocný pokračovat v chůzi.

Ve třetí fázi je už bolest trvalá, objevuje se přes den a v noci budí nemocného ze spánku. Úleva se dostaví při spuštění nohy z postele, kdy dojde k lepšímu prokrvení končetiny.

V poslední čtvrté fázi je stav prokrvení postižené končetiny už kritický, objevují se svalové záškuby a křeče. Nemocný je ohrožen gangrénou (odumřením tkání), která se nejprve projeví na prstech. Potom při sebemenším poranění dojde ke špatnému hojení a vznikají rozsáhlé defekty. Bohužel, tato fáze může končit až amputací.

Rizikové faktory při ICHDK

Tyto faktory jsou stejné jako při vzniku aterosklerózy. Hlavním rizikovým faktorem je kouření. U kuřáků je oproti nekuřákům pravděpodobnost výskytu 100:1. Další rizika jsou nedostatek pohybu, vyšší věk, psychické stresy a hlavně vysoký krevní tlak (hypertenze). Na vzniku se podílí i zvýšená hladina cholesterolu v krvi a porucha metabolismu cukrů a tuků. Toto onemocnění, se často objevuje i jako přidružená komplikace diabetu (cukrovky).

Prevence před ICHDK

Prevence spočívá v odstranění rizikových faktorů. Důležité je dodržovat zdravou životosprávu. Hlavně nekouřit, jíst zdravou a vyváženou stravu. Velmi důležitá je i fyzická aktivita. Vyhraďte si na pohyb nejméně 15 minut denně, choďte na pravidelné vycházky nebo sportujte 3x týdně minimálně 45 minut.

Právě na prvotní příznaky ICHDK dokáže upozornit tzv. ABI index. Ten označuje průchodnost tepen dolních končetin. Stanovení ABI indexu je jednoduché. Pacient se vyšetřuje vleže po několikaminutovém zklidnění. Manžety na měření krevního tlaku se připevní na horní a dolní končetiny a změříme hodnoty systolického krevního tlaku a podle jednoduchého vzorce přístroj vypočítá ABI index. Normální hodnota ABI indexu je 1,29 -1,0 (hraniční hodnota je 0,99-0,91), pro přítomnost ICHDK je hodnota indexu 0,9 a méně.

Bylo-li Vám diagnostikováno toto onemocnění nebo trpíte-li některými jeho příznaky, pak je nezbytné, aby léčbu vedl odborník.


Mgr. Liběna Bartáková

lékárna Centrum Mělník