Facebook

Nepříjemné, bolestivé, obtěžující, choulostivé. Tak by se daly stručně charakterizovat hemoroidy. Přestože se o nich moc nemluví, jedná se o vůbec nejrozšířenější onemocnění na světě.

Jednoduše řečeno, hemoroidy jsou cévní struktury v konečníku. Za běžných okolností tyto „cévní měkké polštářky“ přispívají ke správnému vyprazdňování, zabraňují úniku stolice. V případě, že z nějakého důvodu dojde k oslabení jejich stěny, mohou otéct a zanítit se. Pak už je vnímáme jako nepříjemné a bolestivé onemocnění, jehož prognóza je však při správné léčbě příznivá.

Co vede ke zmíněnému zvětšování žil? Náš současný sedavý způsob života, absence pravidelného pohybu, nedostatek vlákniny a tekutin, dlouhodobě zvýšený tonus análního svěrače (např.: v těhotenství, po porodu, při chronické zácpě a průjmu), nevhodné návyky při vyprazdňování (např.: čtení na toaletě) a v neposlední řadě rodinná dispozice (genetika). Tyto faktory vedou k ochabnutí vazivové/svalové tkáně a zvýšení tlaku v cévách, což se následně projevuje typickými příznaky.

Lékaři dělí hemoroidální onemocnění podle míry postižení do čtyř stádií:

• I. stádium: onemocnění se projevuje občasným krvácením, bolestí při vyprazdňování, svěděním, či pálením

• II. stádium: hemoroidy při zatlačení na stolici vyhřezávají ven z konečníku, po vyprázdnění výhřez sám mizí

• III. stádium: vyhřeznuté hemoroidy lze vrátit zpátky mechanicky

• IV. stádium: hemoroidy jsou vyhřeznuté trvale

Ať už se potýkáte s kterýmkoliv stádiem, určitě se u Vás objeví alespoň jeden z následujících příznaků:

• bolestivý tlak při vyprazdňování

• svědění a pálení

• krvácení, které má jasně červenou barvu (na toaletním papíře, nebo krev odkapávající do toalety). Pozor: krev ve stolici by měl vždy vyšetřit lékař! Nepodceňujte ji!

• hlenovitý výtok a známky inkontinence (špinění)

• trvalá bolest nevázaná na vyprazdňování značící přítomnost cévní trombózy (krevní sraženiny) a zánět

Podle toho, ve kterém místě konečníku se hemoroidy nacházejí, je dělíme na vnitřní a vnější. Větší subjektivní potíže (bolest, svědění, obtíže při hygieně) způsobují hemoroidy vnější, které však nekrvácejí, hemoroidy vnitřní se projevují obvykle nebolestivým krvácením během vyprazdňování či po ukončení stolice.

Vlastní léčba hemoroidálního onemocnění se odvíjí od stádia postižení. Platí, že čím dříve začneme onemocnění léčit, tím lépe. Proto neotálejte s návštěvou odborníka.

Běžná léčba hemoroidů

Základem léčby je, ač to neradi slyšíme, vždy změna dosavadních režimových a stravovacích návyků.

Kromě užívání a aplikace léků je při hemoroidech důležité eliminovat zácpu, které je nejčastější příčinou jejich vzniku. Obohaťte stravu o vlákninu (ovoce, zelenina, celozrnné výrobky), omezte alkohol a dráždivé potraviny (pálivé, pikantní). Dbejte na dostatečný pitný režim (cca 2 litry denně) a dostatek pohybu. Pro podporu normálního trávení jsou pak také vhodná probiotika. Všechna tato doporučení přispějí k normalizaci vyprazdňování a zmírnění problémů s hemoroidy.

V lékárně si můžete obstarat řadu lokálních přípravků (masti, krémy nebo čípky) pro úlevu od nepříjemných příznaků. Tento sortiment zahrnuje celou řadu přípravků s obsahem látek, které:

-zastavují krvácení, tlumí bolest (znecitlivující látky), stahují, působí proti svědění zvyšují odolnost cév a snižují otok tkáně vyvolaný zánětem:

PROCTO-GLYVENOL mast a čípky
FAKTU mast a čípky
DOBEXIL H mast
PREPARATION H mast a čípky

-hojí a regenerují poškozené tkáně (s obsahem kys. hyaluronové):

PROKTIS M mast, čípky a čistící pěna
HEMAGEL PROCTO čípky

Dále jsou vhodné obklady a sedací koupele z dubové kůry a hypermanganu, gely a masti z dubové kůry (HEMOSTOP gel, Dubová kůra gel s alantoinem) a přípravky na mytí a intimní hygienu (mycí gel z dubové kůry-HERBALON, Linteo vlhčený toaletní papír s dubovou kůrou, nebo PROCTO GLYVENOL ubrousky).

Při léčbě hemoroidálního onemocnění se podávají také léky na žíly venofarmaka neboli venotonika. Pravidelné užívání venofarmak vnitřně – nejčastěji se v přípravcích setkáte s flavonoidy – zvyšuje odolnost cév (chrání před jejich lomivostí a propustností, posilují cévní stěnu, podporují mikrocirkulaci a snižující městnání krve). Flavonoidy jsou látky rostlinného původu. V přípravcích se nejčastěji setkáte s diosminem, hesperidinem nebo rutinem.

Volně prodejné jsou: DIOZEN, DIOVARIX micro, DIOVARIX plus, DIOSMIN, DEVENAL 60 tbl.

Malé zákroky (ambulantní lokální zákroky – celá řada možností; například uvádím zničení hemoroidů teplem, mrazem, či podvázání hemoroidu gumovým kroužkem)

Velké zákroky (klasická operace s chirurgickým odstraněním postižených cév)

Hemoroidální nemoc je jednou z chorob, kdy dává pacient v prvním kroku přednost samoléčbě před návštěvou lékaře. Přesto by měl být pacient vždy poučen o nutnosti vyšetření lékařem, které je klíčem ke správné diagnóze a následně i efektivní léčbě.


PharmDr. Mária Kamenická

lékárna Medicentrum Mělník

únor 2023

zdroj: www.lekarnickekapky.cz, www.praktickelekarenstvi.cz