Facebook

Opary jsou velmi častá infekční onemocnění, vyvolaná herpetickými viry, jejichž jediným zdrojem a hostitelem je člověk.

Herpetických virů je celkem osm, velmi frekventovaným je Herpes simplex typu 1 (Herpes labialis), který způsobuje opar rtu, Herpes simplex typu 2 (Herpes genitalis) vyvolává genitální opar a Varicella zoster, je původcem planých neštovic a následně také pásového oparu.

Opar rtu (Herpes labialis)

Virus se přenáší kontaktem se slinami, akutními kožními projevy nebo potřísněnými předměty.

Nakažení virem

Prvotní infekce probíhá ve většině případů bez příznaků. Pokud se projeví, pak hlavně u dětí, jako zánětlivé onemocnění sliznic a dásní, to bývá doprovázeno horečkou a celkovou únavou nebo bolestí hlavy.

Usídlení viru v těle

Virus se pak usídlí v nervových uzlinách, kde může přetrvávat bez povšimnutí i několik let, chráněný před buňkami imunitního systému, dokud nedojde k jeho opětovné aktivaci. Podnětem k „probuzení“ mohou být horečnatá onemocnění, zvýšená fyzická aktivita, stres, chlad nebo expozice UV záření, hormonální nerovnováha (u žen zejména menstruace) a jakékoliv oslabení imunity. Virus putuje přes nervová vlákna až k nervovému zakončení, kde napadá slizniční nebo kožní buňky, které jsou oslabené nebo porušené.

Projevy infekce

Ještě před prvními viditelnými projevy může být postižené místo zvýšeně citlivé, bolestivé, může mravenčit nebo pálit. Je to znamení toho, že se virus začíná množit. Tato fáze trvá zpravidla 6-8 hodin. Další fází, která trvá zpravidla 3 dny je lokální otok, rozvoj bolestivých, zarudlých a později tekutinou naplněných puchýřků. Tekutina je velmi infekční a hrozí zavlečení infekce do jiných oblastí – např. oka, nosu nebo ucha následkem nedostatečného dodržování hygienických opatření. Často se malé puchýřky shlukují do větších, mokvají, později se mění v krusty, které mohou při mluvení, smíchu či jídle praskat. Po 5 až 7 dnech následuje vysušení a odlupování puchýřů a vznik krvavých ran, které se hojí nažloutlými strupy. Kompletní zhojení trvá až 14 dní. Pacienti s oslabenou imunitou mívají průběh infekce závažnější, provázený horečkou, zduřením lymfatických uzlin a vyústit může až v závažné postižení některých orgánů (např. plíce, játra nebo mozek). U některých lidí může dojít k zánětu rohovky nebo přechází infekce do chronického stádia ve formě herpetického ekzému.

Léčba

Ideální je začít s léčbou co nejdříve, nejlépe do několika hodin od prvních nepříjemných pocitů. Cílem léčby je zamezit množení viru, zabránit výsevu puchýřků, podpořit hojení a zkrátit dobu celkového zhojení poškozené kůže či sliznice.

MÍSTNÍ LÉČBA

Antivirotika – léčivé přípravky, které potlačují množení viru. Nejčastěji se používá aciklovir Zovirax krém, Herpesin krém, př. kombinace antivirové aktivity acikloviru a protizánětlivého učinku hydrokortizonu, který zklidňuje zánětlivou reakci a mírní příznaky Zovirax Duo krém. Krémy je dobré aplikovat několikrát denně v odstupu cca 2 - 3 hodin.

Metody vlhkého hojení – udržují optimální vlhké prostředí pro hojení, zmírňují pálení, svědění a bolest, brání zanesení bakteriální infekce do rány a také šíření infekce z rány do okolí. HemaGel, který slouží k hojení akutních i chronických ran a popálenin, se s oblibou při léčbě využívá, navíc jej stačí nanést pouze jedenkrát denně. Dále se používají gelové náplasti např. Compeed, případně séra s podobným efektem, jež vytváří tenký průhledný film Urgo Filmogel Opary.

• Přírodní bylinné výtažky z meduňky, levandule, panthenol a betaglukan obsahujeDexilip gel.

Další přípravky s protivirovým působením např. Betadine sol. a přírodní léčivé látky jako je tea tree olej Australian bodycare oil, nebo výtažek z konopí v Cannaderm Cannadent sérum.

Léčivé přípravky s protisvědivým, vysušujícím a zklidňujícím efektem, obsahují sloučeniny zinku, které blokují množení viru a současně pomáhají postižené místo zklidnit proti svědění a pálení. Jejich vysušující účinek je vítaný zejména ve fázi puchýřků. Používá se Tekutý pudr, Sudocrem, Zinková mast.

• Přípravky podporující hojení - k podpoře hojení jsou vhodné přípravky s dexpantenolem např. Bepanthen ung.

CELKOVÁ LÉČBA

Celková léčba, ve formě antivirových tablet, je předepisována lékařem. Přistupuje se k ní v případech, kdy je místní léčba málo účinná, nebo neúčinná, u oslabených jedinců a u často se opakujících infekcí. Cílem je vždy zmírnit intenzitu projevů, zkrátit dobu léčby, omezit četnost vracejících se infekcí a také minimalizovat riziko bakteriálních komplikací.

PODPŮRNÉ PROSTŘEDKY

Aminokyselina L-Lyzin inhibuje růst herpetického viru a zinek obsažený v Barnys Herpenorm cps. podporuje správnou funkci imunitního systému. Vhodnými doplňky klasické léčby jsou přípravky podporující imunitu, nejčastěji s obsahem betaglukanů např. Betaglukan IMU, Imunoglukan tablety a sirup nebo nukleotidů např. Preventan pastilky nebo probiotik v Laktobacily Anixi cps. Doporučuje se také zvýšit příjem zinku Zinek Galmed tbl., vitaminu C DL-Vitamin C a doplnit vitamíny skupiny B např. B-komplex, B-komplex forte, Pangamin pro lepší hojení.

ALTERNATIVNÍ ZPŮSOBY LÉČBY

Dobré zkušenosti jsou také s homeopatiky. S nástupem prvních příznaků se nasazuje Rhus toxicodendron 9 CH (podává se i u planých neštovic).

Genitální opar (Herpes genitalis)

Virus napadá oblast v okolí konečníku, hráze a zevních pohlavních orgánů. Jedná se o jednu z nejčastějších sexuálně přenosných onemocnění. Nebezpečí představuje zejména pro těhotné ženy, neboť v prvním trimestru dokáže virus způsobit vznik vrozených vývojových vad plodu, většinou však dochází k nakažení plodu přímým kontaktem během porodu. Herpetické infekce jsou pro novorozence velmi závažné, někdy i život ohrožující. 

Projevy jsou podobné jako u oparu rtu. Průběh však bývá doprovázen obtížemi při močení, zácpou a otokem uzlin v tříslech. Vhodnou prevencí je používání kondomu, zamezení nevhodných sexuálních praktik, které přenesení viru podporují a nestřídat sexuální partnery. Léčba je obdobná jako v případě oparu rtu, velmi vhodné je navštívit lékaře.

Pásový opar (Herpes zoster)

Původcem je virus Varicella zoster, jenž je rovněž původcem planých neštovic. První setkání s tímto virem probíhá z 98 % v dětském věku, kdy se infekce projeví právě v podobě planých neštovic. Virus přetrvává stejně jako u předchozích původců v nervových uzlinách a při oslabení organismu se již projeví jako pásový opar, výsevem bolestivých puchýřků uspořádaných do skupiny, nejčastěji v oblasti hrudních a bederních obratlů. Může zasáhnout také oční část trojklanného nervu, dochází tak k postižení rohovky nebo spojivky s vysokým rizikem trvalého poškození.

Infekce je tím závažnější, čím je postižená osoba starší. Průběh je těžší, bolestivější a je vyšší riziko následných komplikací. Nejčastější z nich jsou bolesti nervů (tzv. herpetické neuralgie) postihující celou délku nervové dráhy, která je virem zasažena. Bolesti se mohou objevit až do 4 týdnů od výsevu puchýřků a trvat i 3 měsíce, nebo dokonce déle. Jejich léčba je velmi obtížná a zdlouhavá. Dále může dojít k postižení oka, ochrnutí obličejových nervů nebo zánětu mozkových blan.

Léčba probíhá jak lokálně, tak celkově v závislosti na závažnosti projevů, bolestivosti a celkového stavu a věku pacienta. Měla bych však vždy probíhat pod dohledem lékaře.

Vhodnou prevencí je vakcína. Pro děti od 9 měsíců je k dispozici proti planým neštovicím vakcína Varilrix®, která se aplikuje ve 2 dávkách. Není však součástí základního očkovacího schématu, je tedy nutná plná úhrada rodiči.

Všeobecná závěrečná doporučení

Z výše uvedených informací vyplývá, že je důležité zejména včasné nasazení léčby. Nepodceňujte proto první varovné signály, a pokud na opary trpíte, mějte vždy v domácí lékárničce vhodný přípravek k místnímu ošetření.

V případě, že se váš stav nezlepší nebo se dokonce začne zhoršovat – objeví se zvýšená teplota, otok, brnění či strnulost svalů v postižené oblasti, ihned navštivte lékaře!

Nezapomínejte také dbát na zvýšená hygienická opatření, nejen abyste nenakazili nikoho blízkého ve svém okolí (mějte svůj ručník, svůj balzám na rty, svoji sklenici, příbor atd.), ale také si sami nezanesli infekci na jinou část těla (do oka, ucha, nosu apod).


Mgr. Eva Kulichová

lékárna Draháň

březen 2024

zdroj: www.lekarnickekapkycz, www.klinickafarmakologie.cz