Facebook

Co vše může způsobovat suché ruce?

Ruce jsou velmi namáhanou částí těla. Navíc je všichni vidí a jsou tedy i naší vizitkou. Příčinou suchosti může být ekzém, alergická reakce pokožky, infekce, lupénka (psoriáza). Suchost a zhoršený stav pokožky může být způsoben i užíváním některých léků, častým jevem je i v období klimakteria. Nejčastějšími příčinami vysušené pokožky však bývá časté mytí rukou, nadměrné používání nekvalitních mýdel a kontakt kůže s čisticími prostředky. Jak tomu zamezit?

Vyhýbejte se častému mytí rukou mýdlem

Mýdlo narušuje ochrannou lipidovou vrstvu kůže a tím dochází k suchosti až jejímu praskání. Pokud vaše ruce musí přicházet často do kontaktu s mýdly nebo jinými kosmetickými/čisticími prostředky (např. v zaměstnání), nejlepší ochranou jsou gumové rukavice.

Promazávejte pravidelně ruce krémem

Jaký krém zvolit? Krémy jsou buď emulze vody v oleji nebo oleje ve vodě. Emulze voda v oleji je sice mastnější, ale stabilnější a nevyžaduje větší množství konzervantů nebo je vůbec nemusí mít (Modrá Indulona). Oproti tomu emulze olej ve vodě je lehčí, lépe roztíratelná i vstřebatelná, avšak méně stabilní a použití konzervantů vyžaduje. Výrobci ale bohužel informaci o typu emulze na výrobcích neuvádí a tak nezbývá než vybírat podle jednotlivých složek na obalu.

Citliví jedinci budou pro péči o ruce volit krémy bez parfémů a konzervantů. Z konzervantů se nejčastěji jedná o parabeny (methylparaben, ethylparaben, propylparaben, butylparaben). Krémy by měly být bez alkoholu (etanol, ethylalkohol, metanol, isopropylalkohol, benzylalkohol a SD alkohol). Alkohol vysušuje pokožku a útočí na kožní bariéru. Platí, že čím dále je látka v seznamu ingrediencí, tím méně jí produkt obsahuje.

Krémy na ruce mohou být dále obohaceny o některou z následujících zvlhčujících, zvláčňujících nebo regeneračních složek:

  • kakaové máslo
  • bambucké (karité) máslo
  • včelí vosk
  • glycerin
  • kyselina hyaluronová
  • vitamin E
  • panthenol
  • mandlový olej


Na popraskané, vysušené a unavené ruce jsou velmi účinné speciální zábaly. Ruce namažte krémem, zabalte je do igelitových rukavic a přes ně navlékněte ještě bavlněné rukavice. Po 20 – 30 minutách rukavice sejměte a omyjte si ruce. Zábaly na ruce aplikujte asi jednou za týden.

V chladném a větrném počasí si před odchodem ven namažte ruce ochranným krémem (např. s panthenolem) a po vstřebání nasaďte rukavice.

zdroj: www.lekarnickekapky.cz