Facebook

Jaké jsou druhy mykóz?

Mykotické – houbové infekce kůže jsou velmi častým onemocněním, které se vyskytuje u značné části populace (6-10%). Projevují se velmi různě a výskyt může být kdekoliv na těle. Výhodným životním prostředím pro tvorbu plísňových onemocnění jsou místa v podpaží, pod prsy, v pupeční jamce, rozkroku, okolí konečníku, mezi prsty na nohou a rukou. Zde se plísním a kvasinkám dobře daří a odtud se mohou šířit i na další tělesné partie jako jsou vlasy, nehty, dále také na jiné osoby i zvířata.
Vzhledem k širokému spektru mykóz bych se v tomto článku věnovala pouze jednomu druhu a to tzv. dermatofytózám, které se podle místa výskytu třídí na tinea capitis – hlava a kštice, tinea corporis – trup, tinea manus – ruka a tinea pedis – noha, což je nejčastější mykóza vůbec.

Mykóza nohy - nejčastější mykóza u nás

Mykóza nohy se vyskytuje buď mezi prsty (interdigitální typ) – bělavý svědivý otok v posledním meziprstí - nebo na plosce nohou (plantaris) – drobné olupování plosek někdy s výskytem svědivých puchýřků. Tato forma se velmi těžko rozeznává od ekzému nebo lupénky. Nebezpečí u mykóz je jejich úpornost a vracející se obtíže. Často se k mykotické infekci přidružují bakteriální infekce. Léčba bývá téměř výhradně lokální pomocí mastí, gelů nebo sprejů a její úspěch záleží na dostatečně dlouhém podávání přípravků i v době, kdy se zdá, že mykóza je vyléčená. Zvláštní formou mykózy je tzv. onychomykóza, která postihuje nehty a obvykle navazuje na mykózu kůže nohou. Patří k obtížně léčitelným infekcím a jen pouze pokud je nehet zasažen maximálně do 1/3, lze použít lokální přípravky např. Canespor sada na nehty. Při větším zasažení nehtu pomůže pouze dlouhodobá léčba v podobě antimykotických tablet na recept.

Pro léčbu mykotických infekcí kůže je k dispozici řada prostředků. Tyto léky je vhodné občas měnit, protože se po určité době stávají neúčinnými. Aplikují se na postižená místa obvykle 2x denně s přesahem 2 cm do zdravé kůže. Doba aplikace je do vymizení klinických příznaků, potom se léčba pomalu ukončuje, léky se aplikují nejprve obden, další týden 2x týdně, poté 1x týdně. Z tohoto schematu vyplývá, že léčba trvá minimálně měsíc. Vedle výběru samotného léku je stejně důležitý výběr správné lékové formy – na mokvající projevy jsou vhodné roztoky (Canespor roztok, Exoderil roztok), na suchá loupající se chronická ložiska lze použít krémy nebo masti (Lamisil krém, Canesten krém, Canespor krém). Do vlasů a na ochlupená místa se doporučují roztoky nebo smývatelné gely na trup lze doporučit krémy (Canesten Intim gel, Canespor krém).

Chytrá houba – funguje?

Zvláštní kapitolou léčby mykóz je použití přípravků obsahující tzv. chytrou houbu – mikroskopickou houbu Pythium oligandrum. Lze jí použít pro léčbu mykóz v meziprstí, plosek nohou i onychomykóz (nehtové plísně) nebo i jako zásypový přípravek do bot. Působí jako parazit na vláknitých mikromycetách hub a tímto způsobem zastavuje růst a další šíření plísní.

Co dělat po skončení léčby?

Jako doplňková léčba při likvidaci plísní všeho druhu se s úspěchem dá použít bylinný preparát česneku medvědího a setého od firmy Naděje, který působí protibakteriálně, protivirově a protiplísňově.

I po vyléčení je potřeba dodržovat následující pravidla – nosit vzdušnou obuv, bavlněné ponožky, pravidelně 2x týdně obuv dezinfikovat (Scholl deodorační spray do bot, Top gold deodorační antimikrobiální spray do bot) a preventivně nohy ošetřovat některým z volně prodejných přípravků proti plísni (např. Top gold s měsíčkem a šalvějí nebo s arnikou). Mezi základní zásady patří nechodit naboso ve veřejných sprchách, saunách a bazénech, po umytí si nohy pečlivě osušit i v meziprstí. Jenom tak je naděje, že jsme se nepříjemného onemocnění zbavili navždy.


Mgr. Marta Krpálková

lékárna Centrum Mělník