Facebook

Molusky jsou virové kožní onemocnění, které se projevuje výsevem drobných puchýřků na kůži. Nejčastěji se vyskytují u malých dětí, dospívajících nebo mladších sexuálně aktivních dospělých. Vypořádat se s mini vyžaduje hodně trpělivosti, důslednosti a času. Objevují se v různém rozsahu, kdekoliv na těle: na rukách, na těle, na chodidlech, na tváři nebo dokonce na genitáliích.

Jak molusky poznáte?

Jedná se o malé bradavičnaté pupínky, které mohou být barvy kůže, načervenalé, případně bílé, s charakteristickou propadlinou uprostřed. Při zmáčknutí je možné vytlačit bělavou hmotu, tzv. moluskové tělísko, které je naplněno viry schopné infekci dále šířit. Inkubační doba je 2 až 12 týdnů. Molusky velmi svědí. Po dobu výsevu puchýřků je postižená osoba infekční, ale při dodržování zásad osobní hygieny není třeba vyloučit ji z kolektivu.

Jaký je způsob přenosu?

Onemocnění se přenáší buď přímým kontaktem s nakaženou osobou nebo nepřímo z povrchů ve společných prostorách (bazén, sauna, sprcha) a prostřednictvím osobních předmětů (ručník, prádlo, sportovní pomůcky a hygienické předměty)
Citlivost k moluskám je dána i stavem imunitního systému. Náchylní jsou především atopici a osoby oslabeným imunitním systémem.

Jak se zbavit molusek?

Základem je prevence

. Do veřejného bazénu, sprch, sauny nosit obuv. Zde i sedět nebo se převlékat na vlastním ručníku

. Používat vlastní hygienické potřeby a prádlo

. Seznámit děti s hygienickými návyky, které je nutné dodržovat (např. mytí rukou teplou vodou a mýdlem)

. Posilovat svou imunitu

Jaké přípravky k posílení imunity u dětí volíme?

. přípravky s obsahem betaglukanů (Imunoglukan P4H sirup, Baby imun sirup, Glukánek sirup)

. přípravky na bázi nukleotidů (Preventan Junior, Preventan Akut)

. laktobacily (např. Biopron baby, forte, NatureVia laktobacílky baby, třešňové pastilky)

u starších dětí je vhodná:

. enzymoterapie (Wobenzym)

. extrakt z třapatky nachové, krátkodobě max. 6 týdnů (Echinaceové kapky Imunit)

Léčba molusek

se odvíjí od rozsahu postižené plochy a závažnosti projevů

1. Neivazivní postupy

. Jsou vyhodné zejména u mladších dětí. Přípravky se používají v domácím prostředí. Je třeba počítat s léčbou trvající 4-8 týdnů.

. K dispozici jsou leptadla např. roztok hydroxidu draselného (Molusk). Okolí puchýřků je vhodné před potřísněním chránit jakoukoliv mastí (Infadolan, Indulona). Během aplikace je třeba udržovat postižená místa v klidu, neškrábat je a počítat s tím, že přechodné zhoršení je známkou toho, že léčba zabírá.

. Objeví-li se velké svědění, lze přidat k léčbě antihistaminika podávaná ústy, která zmírní svědění a zarudnutí pokožky (Analergin tbl., Claritine tbl., Zyrtec tbl., Zodac tbl., Fenistil gtt.)

. Během aplikace přípravků a hojení je nezbytné pokožku promazávat

2. Invazivní postupy

. Provádí pouze odborný lékař v ordinaci

. Jedná se o vyškrabování ostrou lžičkou, ošetření laserem nebo zmrazení tekutým dusíkem.

3. Alternativní metody

. Zahrnují použití homepatik (nejčastěji se volí Thuya occidentalis 9CH, Antimonium crudum 9CH, Dulcamara 9Ch)

. K potírání je možné použít ocet, lihovou dezinfekci, éterické oleje (např. čajovník australský), bylinné tinktury (tužebníková, vlaštovičníková)

Léčba molusek je zdlouhavá. Dokáže znepříjemnit velmi život, ale nejedná se o onemocnění závažné. Ošetření je nutné provádět po dobu několika týdnů až do úplného vyhojení a zároveň je třeba dodržovat veškeré hygienické zásady.


Mgr. Petra Zimermanová

lékárna Centrum Mělník

listopad 2022

zdroj: www.lekarnickekapky.cz