Facebook

Jak na krásné a zdravé opálení

Sluneční paprsky mají na člověka pozitivní i negativní vliv. Poskytují nám psychické povzbuzení a jsou nezbytné pro tvorbu vitamínu D. Na druhou stranu mohou způsobit spálení pokožky, její stárnutí a být i příčinou vzniku rakoviny kůže.

Ozónová vrstva a mraky částečně sluneční záření pohlcují. K naší pokožce se dostávají paprsky UVB a UVA záření, které pronikají vrstvami zemské atmosféry. Paprsky UVB podporují opálení, ale jsou i hlavní příčinou spálení pokožky. Působení UVA paprsků „ nebolí“, ale pronikají hluboko do kůže a způsobuje stárnutí pokožky i sluneční alergie.

O tom, jak se správně chovat při opalování, rozhoduje zásadním způsobem váš fototyp pokožky neboli jaké zatížení UV záření snesete. Nejcitlivější pokožku ke slunečním paprskům mají lidé s fototypem I, kteří mají většinou světlé vlasy i oči nebo množství pih. Pokud má vaše kůže přirozenou schopnost více zhnědnout, patříte k vyšším fototypům a bude vám vyhovovat opalovací krém s nižším faktorem. S určením fototypu vám v lékárně rádi pomůžeme.

Jak vybrat opalovací krém

Kvalitní opalovací krémy musí obsahovat ochranu proti UVB i UVA paprskům. Ochranný faktor SPF na krému označuje ochranu proti UVB paprskům, logo UVA potvrzuje přítomnost ochrany proti UVA záření dle evropské normy.

Přípravek s vhodným ochranným faktorem SPF vybíráme nejen dle fototypu, ale i místa pobytu.

Pokud se chystáte k moři nebo do hor, opalovací faktor by měl být vyšší, jelikož písek, voda i sníh sluneční paprsky odrážejí a zesilují tak jejich působení. Pamatujte i na to, že v horách každých 1000 metrů nadmořské výšky stoupá intenzita záření o 15% a že i v metrové hloubce ve vodě je intenzita záření 50%. Ochrana kůže je nutná i v zamračeném počasí, jelikož mraky proniká až 80% záření. Mezi 11 až 15 hod. není vhodné vystavovat pokožku přímému slunci.

Zvláštní skupinu tvoří kojenci, kteří by přímému slunci neměli být vystavováni vůbec, a dále děti do tří let, které je nutné chránit oděvem, pokrývkou hlavy, slunečními brýlemi a zásobovat dostatkem tekutin. Pokožka dětí je zvláště citlivá, jelikož neobsahuje ochranné pigmenty, proto vybíráme krémy vyvinuté právě pro ně, např. AVENE Sun Sprej pro děti SPF50+ 200ml nebo LA ROCHE-POSAX ANTHELIOS mléko pro děti SPF 50+ 250ml.

V dnešní době zaznamenáváme nárůst slunečních alergií, které se projevují začervenáním a tvorbou svědivých pupínků. Ochranou před jejich vznikem je omezení pobytu na slunci a volba vhodného opalovacího krému pro alergickou pokožku, např. AVENE Sun Minerální mléko SPF 50+ 100ml. Pokožka je citlivější i po depilaci, ošetření laserem nebo při užívání některých léků a bylin ( např. třezalka ) a i v těchto případech volíme vysoký ochranný faktor.

Když si nejste jisti výběrem ochranného faktoru, zvolte raději vždy vyšší. I ten nejvyšší faktor nezabraňuje opálení, ale pouze ho zpomalí.

Opalovací krém by měl být nanesený v dostatečném množství nejlépe 30 min před sluněním. Zejména při pocení nebo po setření krému ručníkem je nezbytné nanesení krému zopakovat.

Po a před opalováním

Kromě opalovacích krémů můžete pokožku chránit i užíváním potravinových doplňků, tzv. antioxidantů, které zbavují tělo škodlivých volných radikálů. Patří mezi ně Bioaktivní Karoten rodinné balení cps 90+30, vitamíny C a vitamin E, minerály zinek a selen, ale i např. zelený čaj.  Abychom zabránili nepříjemným pocitům, je vhodné použít krémy nebo mléka po opalování s obsahem panthenolu, vitamínu E nebo se zklidňujícím účinkem aloe vera či rakytníku.

Užívejte nádherných slunečných dnů, které přinášejí do života pohodu a vitalitu, ale buďte připraveni i na možná rizika pobytu na slunci.

Další opalovací prostředky najdete v našem e-shopu: opalovací kosmetika pro děti a opalovací kosmetika pro dospělé.


Mgr. Sylva Pazderková

lékárna Centrum, Mělník