Facebook

Nabízíme 8 kroků jak se vší účinně zbavit…

Zažili jste situaci, když se vám dítě po návratu z tábora začne podezřele drbat ve vlasech? Nebo chodíte ze školky či školy s varováním, že se zas objevily vši? Určitě ano. Dnes žádná neobvyklá situace.

Jak poznáte, že vaše dítě má skutečně vši?

Pouhým pohledem nebo pomocí lupy. Veš dětská žije ve vlasaté části hlavy. Rychle se množí vajíčky-hnidami, které veš připevňuje na vlasy blízko k pokožce hlavy. Vajíčka zrají 8 až 10 dní a po vylíhnutí procházejí třemi larválními stadii. Ve všech etapách se živí krví. Bodnutí a sání se projevuje svěděním. Na zavšivení nejčastěji upozorní škrábání na týlu hlavy a za ušima. K přenosu nákazy dochází nejen kontaktem se zavšivenou hlavou, ale také infikovaným ložním prádlem, hřebeny, kartáči na vlasy, čepicemi, kšiltovkami, parukami atd. Zavšivení se týká hlavně dětí, které se často pohybují v kolektivu, ale nevyhýbá se ani dospělým.

Jak se zbavit vší
  1. Důkladně prohlédněte celou rodinu.
  2. Všechny nakažené odvšivte prostředkem zakoupeným v lékárně. K dispozici je velká škála prostředků ve formě sprejů (Barnys Effective, Paranit, Phyteneo parasine, Orion Respect) roztoků (Liquido Duo Forte) nebo šamponů (Paranit, Capissan Forte, Predator Parazit) a na trhu je i přípravek pro dlouhé vlasy Paranit Sensitive lotion. Je třeba vždy důkladně postupovat podle návodů uvedených jednotlivými výrobci.Celý proces je třeba zopakovat přibližně za 7-10 dní, v dobu, kdy by se mohly začít vyvíjet nové vši z neodstraněných hnid. (K dispozici je i Medisana elektronický odvšivovací hřeben, který zneškodňuje vši i hnidy napětím mezi zuby hřebene).
  3. Mechanicky (pomocí hustého hřebínku tzv. všiváčku) odstraňte všechny mrtvé parazity a hnidy, které nelze jednoduše smýt šamponem, ale je nutné je vyčesat. Nejsnadnější je vyčesávat vlhké vlasy.
  4. Účinek léčby kontrolovat každodenní prohlídkou vlasů.
  5. Hygienická opatření: vyprání ložního prádla, ručníků, čepic, šátků, gumiček do vlasů. Vyčištění hřebenů a kartáčů (10 minut ponořit do teplé vody). Věci, které se nedají vyprat, lze vyčistit také tak, že je dáte na 24 hodin do mrazáku.
  6. V rámci prevence jsou k dispozici repelenty proti vším. Slouží k odpuzování vší a tím zabraňují jejich uchycení ve vlasech. K dispozici je například Paranit preventivní sprej, Predator Preventivní sprej, Pediakid Balépou šampon prevence proti vším nebo Capissan Forte jemný šampon při výskytu vší.
  7. Zavšivené dítě nepouštějte zpět do hromadného zařízení, dokud se dítě vší nezbavilo. Mohlo by se tak opětovně šířit nakažení vší mezi další děti.
  8. Buďte upřímní a výskyt vší netajte. Všichni o tom, že máme vši, neradi mluvíme, ale pokud bychom vždy včas o nakažení promluvili, tím snadněji se jich i zbavíme.

Zdroj: Mgr. Petra Hujslová, Lékárna Centrum, Mělník