Facebook

Jak se bránit klíšťatům

Jaro je v plném proudu a nás láká pěkné počasí ven do přírody. Při užívání si sluníčka bychom ale měli také myslet na nebezpečí ukrývající se v porostech. Bohužel kvůli letošní mírné zimě můžeme očekávat zvýšený výskyt klíšťat a jiného hmyzu.

Jaká nebezpečí klíšťata přinášejí?

Klíště je roztoč, který se živí krví zvířat. Žije v travinách a keřích do 1 metru výšky na krajích lesů, cest, na loukách, ale i v zahrádkách a parcích. Klíšťata jsou přenašeči nepříjemných nemocí, např. lymské boreliózy, klíšťové encefalitidy a jiných. Proti klíšťové encefalitidě se můžeme chránit očkováním. Vakcína je už pro děti od 1 roku. Očkuje se ve třech dávkách, přeočkovává se po 3-5 letech. Na očkování přispívají z části zdravotní pojišťovny. O výši příspěvku se můžete informovat u vaší pojišťovny. Na boreliózu očkování neexistuje, pokud klíště svého hostitele nakazí, je třeba s léčbou začít co nejdříve. Potvrdit, zda je klíště nositelem Borrelie, Vám pomůžete speciální test (viz. níže).
Co můžeme udělat pro svojí ochranu?
Před klíšťaty samotnými se můžeme chránit použitím vhodných repelentů (Predator Forte). U repelentů je důležité sledovat obsah aktivní látky DEET. Pro malé děti jsou vhodnější repelenty na přírodní bázi (Predator Junior, Phyteneo Insect Guard). Osvědčeným lidovým prostředkem pro děti i dospělé je také B-komplex REPELENT ve formě tablet. S výběrem vhodného repelentu vám rádi poradíme v lékárně. Také bychom neměli zapomínat na vhodné oblečení do přírody. Měli bychom nosit světlé kalhoty z lesklého materiálu (klíště se hůře zachytí na nohavici a je lépe vidět). Je vhodné mít nohavice s gumičkou kolem kotníků nebo si je zastrčit do ponožek. Nezapomínejme ani na pevnou a plnou obuv.

Po návratu domů je důležité se prohlédnout, jestli nemáme přisáté klíště. Nejčastěji se klíšťata přisávají v podkolenních jamkách, v podpaží, ve slabinách nebo za ušima. Pokud klíště objevíme, musíme ho správně odstranit. Není vhodné ho dusit máslem nebo sádlem, jak nás učily naše babičky. Klíště při udušení vrací svoje šťávy do našeho těla a dochází tak k přenosu nemocí. Proto je vhodnější klíště jen uchopit pinzetou nebo speciálními kleštičkami za hlavičku a opatrně ho vyviklat. Musíme dávat pozor, aby hlavička nezůstala v kůži. Poté místo vydezinfikujeme (nejlépe dezinfekcí s obsahem jódu např. Betadine nebo Jodisol). Existují i výhodná malá balení dezinfekce, která můžeme mít stále sebou na cestách. V lékárně je k dostání i speciální sprej Atix, který přisáté klíště zmrazí. Díky zmrazení nedochází k vracení šťáv klíštěte zpět do našeho těla a tím se i snižuje riziko přenosu nebezpečné nemoci. Dalším vhodným přípravkem první volby je Ixoderm - Klíšťák. Jedná se o lihoétherový přípravek v tubě s obsahem fenolu, který vede k rychlému zneschopnění, znehybnění, usmrcení a bezpečnému odstranění přisátého klíštěte. Součástí balení je i speciální pinzeta. Po odstranění klíště spálíme nebo spláchneme do odpadu.
Skončí vše odstraněním klíštěte?
Je také velmi důležité sledovat skvrnu v místě přisátí klíštěte. Když nemizí nebo dokonce se rozšiřuje, je třeba navštívit lékaře. Pokud i během 14 dnů po přisátí klíštěte máme stavy podobné chřipce, s návštěvou lékaře určitě neotálíme. Existují i speciální laboratoře k identifikaci, zda bylo naše klíště infikované nějakou nemocí. Můžete využít i domácí test „Borrelia test“, kde si bakterii Borrelie můžete identifikovat u klíštěte ihned po odstranění z těla (výsledek je známý do 10 minut). Test obsahuje sadu pro detekci bakterie Borrelia burgdorferi přímo z klíštěte. K dostání je u nás v lékárně.
Jak ochránit naše čtyřnohé mazlíčky?
V neposlední řadě nezapomínáme i na naše domácí mazlíčky a chráníme je také před klíšťaty. I oni mohou být nakaženi od klíšťat vážnými nemocemi. V lékárnách jsou k dostání různé pipety, obojky, postřiky nebo šampony (Frontline Combo, Fypryst, Advantix, Bolfo). Je důležité vědět, zda je přípravek určen pro pejska či kočičku a kolik asi váží kilogramů, potom vám v lékárně rádi poradíme s výběrem vhodného přípravku.

Příjemný pobyt v přírodě bez obav z klíšťat vám přeje kolektiv lékárny Centrum Mělník.

Zdroj: PharmDr. Kristýna Kuželová, Lékárna Centrum, Mělník