Facebook

Bolesti kloubů, které nejčastěji postihují osoby nad 50 let, charakteristické nejdříve při pohybu a po větší námaze, následně i v klidu či v noci, jsou způsobeny postupným opotřebováním (degenerací) kloubů. Mluvíme o tzv. osteoartróze nebo jen krátce artróze.

Kloubní chrupavka

Kloubní chrupavka, která chrání kosti proti odírání, se za normálních okolností neustále obměňuje. Přibližně okolo 40. roku se ovšem tato schopnost obnovy zhoršuje a kosti začínají být méně chráněny. Chrupavka se ztenčuje a kloub začíná při pohybu bolet. Nejvíce zatěžovanými klouby jsou nosné klouby - kolenní a kyčelní. Méně často postihuje artróza i klouby prstů, páteře, lokte a další. Klouby kolenní a kyčelní nosí celou váhu těla a u některých jedinců je zátěže ještě více v důsledku obezity, nadměrného namáhání při sportu nebo v zaměstnání, např. nošením těžkých věcí. Artróza tedy může být záležitostí i mladších osob, zejména aktivních sportovců. V České republice je artrózou postiženo asi 12 % populace.

ArtrózA

Artrózu bohužel nelze zcela vyléčit. Lze ovšem zpomalit, nebo zastavit její další vývoj. I u této nemoci platí, že nejlepší je snažit se předcházet jejímu vzniku. Vyvarovat se nadváhy, dostatečně pít, zdravě jíst a mít dostatek pohybu. Vhodnými fyzickými aktivitami je plavání nebo jízda na kole. Pokud tato režimová opatření nestačí, je nutno přistoupit k léčbě. Pro počáteční stádia, kdy se bolest vyskytuje jen v určitých polohách kloubu, po celodenní námaze nebo se změnou počasí, lze doporučit užívání přípravků kloubní výživy. Je-li bolest stále častější, nesnesitelná, nebo dojde-li k zarudnutí a zvýšení teploty kůže nad postiženým kloubem, je nutná návštěva lékaře, který doporučí vhodný lék proti bolesti a rozhodne o další léčbě.

Na výživu kloubní chrupavky existuje množství preparátů, které souhrnně označujeme jako chondroprotektiva (SYSADOA = symptomaticky pomalu působící léčiva pro osteoartrózu). Společným znakem je snaha podpořit tvorbu kloubní chrupavky, zmírnit bolestivost a také pozvolný nástup jejich účinku (cca 2 – 4 týdny) přetrvávající i 2 – 3 měsíce. Z doplňků stravy a volně prodejných léků můžete zvolit tablety nebo nápoje. Tyto preparáty mohou obsahovat některou z následujících látek, nebo lépe jejich vzájemné kombinace.

Chondroitin sulfát – je látka tělu vlastní, která je jednou z hlavních součástí základní hmoty chrupavky. Při dlouhodobém podávání snižuje ranní ztuhlost kloubů, dokáže zlepšit jejich pohyblivost, a tím i snížit bolestivost postiženého kloubu. Doporučená denní dávka (DDD) je 800 mg. Kloubní výživa s obsahem chondroitinu se užívá 2-3 měsíce, poté následuje tříměsíční pauza. Tento cyklus se neustále opakuje minimálně 2x do roka. Registrovaným léčivem je např. Condrosulf 400®.

Glukosamin sulfát – v přípravcích na klouby často doprovází chondroitin sulfát. I glukosamin je látka tělu vlastní, vyskytující se hojně v chrupavce, ale i v ostatních pojivových tkáních. Má schopnost zadržovat vodu, čímž dává chrupavce pružnost. Dlouhodobé užívání pomáhá udržet klouby zdravé, podporuje jejich pohyblivost, obnovuje struktury chrupavky a působí proti jejímu opotřebení. DDD je 1500 mg. Samotný glukosamin sulfát nalezneme např. v GS Condro Diamant. Glukosamin společně s chondroitinem je obsažen např. v Proenzi 3+, Geladrink Plus nebo v Alavisu Triple blend.

Kyselina hyaluronová – přirozeně se vyskytuje v pojivových tkáních a je hlavní součástí synoviální (kloubní) tekutiny. V čisté formě se aplikuje injekčně přímo do kloubu. Ve formě své soli (hyaluronanu sodného) je však také součástí některých kloubních přípravků v tekuté podobě, např. Hyalgel Forte.

Kolagen – je živočišná bílkovina, která je součástí pojivových tkání. V kloubních přípravcích jej naleznete buď čistý (nativní, krystalický), nebo hydrolýzou upravený (rozštěpený) pro lepší vstřebatelnost ve formě želatiny nebo kolagenních peptidů. Existuje několik druhů kolagenů. Nejrozšířenějším typem v těle je kolagen I., přítomný ve šlachách, vazech, kostech a pokožce. Je obsažen např. v kostičkách Colafit®, dále bývá součástí přípravků podporujících pružnost pokožky a zlepšujících kvalitu vlasů a nehtů. Další typ kolagenu, vyskytující se pouze v chrupavkách a tvořící až 70% kloubní chrupavky, je kolagen II. (např. Cemio Kamzík). Oba typy kolagenu ve formě kolagenních peptidů a nativní kolagen typu II můžeme najít v přípravku Klokan™.

Boswelia serrata – extrakt z kůry tohoto stromu snižuje bolestivost kloubů a podporuje jejich pružnost. Hlavní účinnou látkou jsou boswellové kyseliny, vykazující protizánětlivý a antiartritický účinek. Extrakt najdeme např. v tabletách Boswellia od firmy Favea nebo i v mastech a balzámech na klouby.

Další látky – používají se k doplnění a vylepšení účinného komplexu chondroprotektiv:

Vitamín C – je mimo jiných účinků důležitý pro tvorbu kolagenu, navíc je to antioxidant. Bývá častou součástí přípravků kloubní výživy.
Vitamin D
Minerální látky – železo, vápník, hořčík, mangan apod.

Jako doplňkovou léčbu lze klouby mazat mastmi, balzámy či gely. Na výběr jsou gely a krémy s účinnou látkou proti bolesti a zánětu (jako je ibuprofen, diclofenac, naproxen, nimesulid nebo salicylát), můžeme jmenovat např. Voltaren Emulgel, Ibalgin gel, Aulin gel atd. Ty ovšem nelze mazat dlouhodobě. Slouží spíše jako podpůrná terapie nebo v případě akutních bolestí. Pro dlouhodobé užívání lze doporučit některé z bylinných mazání, které klouby i prohřejí, nebo naopak ochladí ( Priessnitz Kloubní mazání De Luxe, Koňská mast, Cannaderm Mentholka konopné mazání).


Simona Šenberková
lékárna Medicentrum
srpen 2023
zdroj: www.lekarnickekapky.cz