Facebook

Trpíte nespavostí?

Nespavost patří mezi nejčastější poruchy spánku. Odhaduje se, že potížemi se spánkem trpí až polovina populace, a to nejčastěji starší ženy, u nichž jsou spojeny především se stresem a dalšími psychosomatickými obtížemi.

Spánek a rizika spojená s jeho nedostatkem

Spánek je rytmický děj, který je nedílnou součástí lidského života a také přirozenou lidskou potřebou, nezbytnou k regeneraci organismu. Tato potřeba i délka spánku s rostoucím věkem klesá. Také kvalita spánku se s přibývajícím věkem snižuje. Není tedy překvapující, že se setkáváme s potížemi zejména u osob starších 45 let. Spánkem strávíme přibližně třetinu našeho života. Je-li kvalitní a osvěžující, vstáváme ráno plní nové energie, dobré nálady a s chutí do každodenních činností. Pokud tomu tak není, stává se problém se spánkem závažným zdravotním, až socioekonomickým problémem, neboť negativně ovlivňuje nejen naši náladu, ale i výkonnost, pozornost a celkově psychický a fyzický stav. Dlouhodobá nespavost má nepříznivý vliv také na paměť a proces učení, imunitu, zvyšuje riziko vysokého krevního tlaku, infarktu nebo mrtvice a může vést až k rozvoji duševních poruch.
Příčiny poruch spánku
 • psychiatrické onemocnění (psychózy, neurózy, deprese, úzkosti)
 • neurologické onemocnění (epilepsie, Parkinsonova choroba, syndrom neklidných nohou apod.)
 • další onemocnění (srdeční vady – arytmie, bušení srdce, vysoký krevní tlak, astma a dráždivý kašel, alergie, ekzém – svědění, pálení žáhy, chronické bolesti a infekce, cukrovka a hospodaření s glukózou, onemocnění štítné žlázy)
 • menopauza (nespavost způsobená hormonálními výkyvy)
 • obezita (tlak na srdce a bránici, obtížné dýchání)
 • zvětšená prostata, nucení na močení, noční pomočování
 • vedlejší účinky některých léčiv (např. k léčbě psychiatrických onemocnění)
 • syndrom nespavosti z vysazení léků proti nespavosti (tzv. rebound fenomén)
 • nesprávný životní styl (přemíra kávy a jiných povzbuzujících nápojů, alkoholu nebo drog, kouření a konzumace těžkých jídel před spaním)
 • duševní problémy (stres, strach, ztráta partnera, úmrtí blízké osoby apod.)
 • změna prostředí (časový posun, cestování), směnný provoz v zaměstnání
Odstranění příčiny
Nejprve je důležité odstranit příčinu, pokud je to možné. Znamená to zjistit, co nespavost způsobuje, je-li spojena s jiným onemocněním, zaměřit se primárně na léčbu tohoto onemocnění, je-li důsledkem nevhodného životního stylu, pak je potřeba přehodnotit tento styl života. Duševní problémy je vhodné konzultovat s odborníkem – psychoterapeutem, psychologem. Jedná-li se o nežádoucí účinek užívaných léků, poraďte se s ošetřujícím lékařem o možné výměně, případně jiném nejvhodnějším postupu.

Vyzkoušejte „Spánkové desatero“ pro snadnější usínání.
Podpora usnutí a spánku
V lékárně můžete konzultovat výběr vhodného přípravku, který pomůže s usínáním nebo spaním a zároveň je k dostání i bez lékařského předpisu. Jedná se především o čajové směsi (např. Megafyt Čajová směs pro klidný spánek) nebo bylinné přípravky s obsahem meduňky, kozlíku, chmelu a mučenky (např. GS Dormian Rapid, Barnys HypnoX forte).

Melatonin je spánkový hormon, který se v lidském těle přirozeně vyskytuje a významným způsobem ovlivňuje usínání a spánek. S rostoucím věkem postupně klesá, a tím může dojít k rozvoji potíží se spánkem. V těchto případech je možné vyzkoušet přípravky ve formě doplňků stravy, které jsou v lékárnách k dostání i bez lékařského předpisu.
Závěrečná doporučení
Objeví-li se jakékoliv potíže se spánkem, nebojte se obrátit na svého lékárníka. Lékárníci jsou zpravidla prvními odborníky, kteří přicházejí do styku s pacientem. Na základě správně vedeného rozhovoru, kdy se zjišťuje, jak dlouho potíže trvají, jakého jsou rázu a intenzity, jak se projevují či jak se pacient cítí ráno po probuzení, mohou lékárníci doporučit vhodná opatření nebo přípravek, který pacienta s krátkodobou nebo přechodnou nespavostí zbaví obtíží. Při dlouhodobých potížích je vhodné obrátit se na ošetřujícího lékaře, případně navštívit spánkovou laboratoř, kde se podrobně sleduje spánek a jeho fáze a podle výsledků se pak doporučí další postup léčby. Chronická nespavost je ve většině případů léčena přípravky, které vyžadují doporučení a předepsání odborným lékařem.

Zdroj: www.lekarnickekapky.cz