Facebook

Bojujte se stresem!

Ke stresu dochází při setkání s událostmi, které vnímáme jako ohrožení svého tělesného nebo duševního blaha. Tyto událost označujeme jako stresory a odpovědí na ně je stresová reakce, tedy souhrn fyzických a psychických reakcí člověka při nadměrné zátěži.

Proti stresu nám pomáhají různé obranné mechanismy, hlavní roli hraje nervová a hormonální soustava člověka. Stresové centrum se nachází v mozku v nejvýznamnějším regulačním orgánu (v hypotalamu = mozeček). Na základě jeho pokynů dojde v nadledvinkách k vylučování adrenalinu a noradrenalinu, což jsou stresové hormony, které způsobí uvolnění asi třiceti různých hormonů a ovlivnění těchto procesů:

1) Zvýšení krevního tlaku
2) Zrychlení tepové frekvence
3) Zrychlení a zkrácení dechu
4) Zvýšení krevní cukru
5) Zvýšení svalového napětí
6) Zvýšení počtu červených a bílých krvinek
7) Zúžení malých cév a kapilár

Při dlouhodobém trvání stresu může docházet ke zdravotním komplikacím (vzniku vředové choroby žaludku, srdečně cévním onemocněním, snížení imunity a vzniku zánětu, poruchám metabolismu, poruchám spánku, sexuálním poruchám, změnám v chování a nálad, rozvoj úzkosti a deprese).

Jak se zbavit stresu

Nejefektivnějším způsobem je odstranění příčiny stresu nebo vyrovnání se se stresory. Znamená to snažit se nalézt řešení, které vede ke snížení zátěže organismu. Často pomůže využít podporu svých blízkých nebo také vyhledat pomoc odborníka (psychologa nebo psychiatra). Jelikož se během stresové reakce v organismu vyčerpají některé důležité látky, je potřeba podporovat jejich regeneraci a látky doplňovat (patří sem aminokyseliny, tyrosin, fenylalanin a tryptofan, dále neurotransmitery dopamin a serotonin, minerální látky draslík, hořčík, vitamíny riboflavin nebo kyselina listová). Pomáhá pohybová aktivita (vyplavování hormonů štěstí – endorfinů), relaxační a meditační cvičení (odreagování při hudbě, dechových cvičení, odstranění negativních stresujících myšlenek). Souhrn těchto opatření se označuje jako psychohygiena a měla by se stát nedílnou součástí života každého v dnešní uspěchané době.

Přípravky proti stresu

Antistresové doplňky stravy nebo léčivé přípravky rostlinného původu obsahují významné látky bílkovinné povahy, důležité vitamíny, minerální látky, antioxidanty (snižují oxidační stres v těle). Účinkují tak, že podporují obranné mechanismy v těle. Nejvýznamnější z nich je Ženšen pravý (Panax ginseng), jehož kořen obsahuje látky působící povzbudivě, zlepšuje soustředění a paměť, podporují libido a také pomáhá předcházet srdečně cévním onemocněním. Dále mezi ně patří Kustovnice čínská (Goji), Eleuterokok ostnitý (Eleutherococcus senticosus), Klanopraška čínská (Schizandra chinensis), a nebo houba Leskorka lesklá (Ganoderma Luciím).

K rostlinám využívaným na zklidnění při psychickém vypětí patří Meduňka lékařská (Melissa officinalis), Levandule lékařská (Lavandula angustifolia), Kozlík lékařský (Valeriana officinalis), Chmel otáčivý( Humulus lupulus). Tyto rostliny nalezneme např. v přípravku GS Dormian. Třezalka tečkovaná- Hypericum perforatum (Kneipp Třezalka) snižuje úzkostné až depresivní stavy organismu, ke kterým může docházet při dlouhodobém stresu. U Třezalky pozor na ovlivnění s ostatními léky (např. s Warfarinem, teofylinem, digoxinem, léky ovlivňujícími srdeční rytmus, imunosupresivy, některými antidepresivy a hormonální antikoncepcí). Třezalka také vyvolává zvýšenou citlivost na UV záření, proto se po dobu jejího užívaní nevystavujte slunečnímu záření.

Z minerálních látek je vhodné užívání hořčíku (Magnesium B-komplex Glenmark), který má pozitivní vliv na nervové a svalové napětí, zmírňuje křeče, předchází nervozitě a podrážděnosti.

Dále lze doporučit užívání vitamínu ze skupiny B (B6- pyridoxin, který ochraňuje nervová vlákna, riboflavin a kyselinu listovou) a vitamín C (DL-vitamín C s postupným uvolňováním), vitamín A (Walmark vitamin A max), vitamín D (Vigantolvit), vitamín E (Vitamin E Zentiva), které působí antioxidačně.

Pokud jste již tyto prostředky proti stresu vyzkoušeli a nepociťovali jejich účinek, obraťte se na svého praktického lékaře.Jestli že se domníváte, že je Vaše situace komplikovanější, lze doporučí k vyhledání odborné pomoci psychologa či psychiatra.

Negativní účinky na stres organismu může mít také nezdravý životní styl, jako je kouření, špatná životospráva (nadměrná konzumace tučných potravin, nedostatek pohybu), proto se nebojte obrátit na lékárníky, kteří Vám rádi pomohou nejen zvládat stres, ale i při odvykání kouření či snižování nadváhy.

Pavlína Stárková DiS

Lékárna Centrum Mělník

září 2021

Zdroj: www.lekarnickekapky.cz