Facebook

Co je živočišné uhlí a kdy je použít

Živočišné uhlí nebo také aktivní uhlí (carbo activatus, carbo medicinalis, carbo absorbens) se řadí mezi tzv. střevní absorbencia. Živočišné uhlí je netoxické léčivo, které by mělo být první volbou při akutních průjmech způsobené dietní chybou nebo při méně závažných střevních infekcích způsobených viry a bakteriemi.

Živočišné uhlí je povrchově aktivní látka, která se v trávicím ústrojí nevstřebává a váže na sebe střevní plyny, hnilobné produkty, bakterie, toxiny, různé toxické produkty metabolismu, léčiva a jiné chemické sloučeniny, které tímto inaktivuje. Mimo léčby průjmů se může používat při léčbě zánětu zažívacího traktu, nadýmání, nadměrného střevního kvašení, vředů v trávicím traktu atd.

Mohlo by vás zajímat: Průjem – příčiny a léčba

Podání živočišného uhlí dětem do 3 let se nedoporučuje. Pro ně je vhodnější alternativou látka diosmectit obsažená např. v sáčcích Smecta (děti od 2 let) nebo komplex želatiny a taninu obsažený v léčivém přípravku Tasectan Kids (děti od 1 roku) ve formě rozpustných sáčků.

Užívání živočišného uhlí

Dospělým i dětem od 3 let se obvykle podává 600 – 1500 mg živočišného uhlí 3-4krát denně. To je v případě přípravku Carbo medicinalis (které obsahuje 300 mg živočišného uhlí v jedné tabletě) 2 až 5 tablet za den.

U průjmů se pak dospělým podává 3000 – 3600 mg živočišného uhlí (10 –12 tablet) 3–4krát denně a dětem 1200–1500 mg živočišného uhlí (4–5 tablet) 4krát denně.

Tablety živočišného uhlí se mají rozkousat a zapít sklenicí vody. Zejména u dětí je vhodné živočišné uhlí rozdrtit nebo jej nechat rozpadnout v malém množství vody. Vzniklou suspenzi je po vypití ještě nutno zapít sklenicí vody nebo hořkého čaje. Živočišné uhlí způsobuje černé zbarvení stolice.

Při užívání živočišného uhlí s ostatními léčivy je nutné dodržovat interval v podání alespoň dvě až tři hodiny. Živočišné uhlí může totiž snížit absorpci jiných důležitých léčiv z trávicího traktu. Ženy, které používají perorální hormonální antikoncepci, by se v období užívání živočišného uhlí měly pojistit i jinou formou antikoncepce. Dokonce i současná konzumace zmrzliny nebo čokolády může snižovat absorpční schopnost živočišného uhlí.

Pomoc při akutní otravě

Akutní otravy hrozí zejména u malých dětí a mohou být velmi nebezpečné. Pokud dojde k otravě, ihned by měl být kontaktován lékař nebo toxikologické centrum, které doporučí další postup. Živočišné uhlí se sice nedá použít vždy – například jen málo váže vysoce ionizované soli železa, lithia, thalia, kyanidy, alkoholy (metanol, etanol), glykoly (etylenglykol – Fridex) a rozpouštědla obsahující ropné produkty. Zde je řešením spíše výplach žaludku – v řadě dalších případů ale podání několika tablet živočišného uhlí laikem zamezí rozvoji příznaků otravy, nebo alespoň průběh otravy zmírní. Proto všechny domácnosti s malými dětmi by měly být vybaveny alespoň jedním balením živočišného uhlí.

Živočišné uhlí – léčivé přípravky:
  • Carbo medicinalis – tablety
  • Carbosorb – tablety nebo prášek
  • Carbotox – tablety (obsahuje navíc thiosíran sodný, který působí mírně projímavě a neutralizuje některé jedy)

Zdroj: www.lekarnickekapky.cz