Facebook

K pocitu pálení žáhy dochází při zpětném návratu žaludečních šťáv do jícnu. Kyselé žaludeční šťávy dráždí jícen a dochází tak k nepříjemnému pocitu. Pálení žáhy může doprovázet i zápach z úst a bolest žaludku. Důvodem bývá nedostatečná funkce svěrače mezi jícnem a žaludkem. Často se pálení žáhy objevuje u těhotných žen a to převážně v posledním trimestru těhotenství. Tyto problémy obvykle samovolně po porodu odezní a není třeba léčby.

Dalším možným rizikovým faktorem pro pálení žáhy je nadváha. Pokud redukce (snížení) hmotnosti nepomůže ke zmírnění těchto projevů, je vhodné zvážit i další možné příčiny.

Pálení žáhy často způsobuje také nezdravý životní styl. Pro celkovou úpravu tohoto problému se doporučuje vyhýbat se nezdravým jídlům, jako jsou jídla tučná, kořeněná, smažená, ale také silné kávě, kyselým nápojům, alkoholu a tabáku.

Pálení žáhy se může projevovat také jako vedlejší nežádoucí účinek některých pravidelně užívaných léků (např. ibuprofen). Další příčinou může být dlouhodobý stres. V neposlední řadě se může jednat o jiný neřešený zdravotní problém.

Pro nastavení optimálních opatření a případně i léčby je důležité v první řadě pátrat po příčině problému. Pokud se objeví pálení žáhy jen v ojedinělých případech po dietní chybě, jsou v lékárně volně dostupné léky na neutralizaci žaludečních kyselin. Tyto léky slouží k navození rychlé úlevy a užívají se jen v případě potřeby, nikoliv preventivně. Může to být i několikrát denně, dostupné jsou ve formě žvýkacích tablet(např. Rennie, Gaviscon), nebo suspenze (např. Gaviscon, Maalox). Druhou významnou skupinu léků zahrnují přípravky, které slouží k delšímu, pravidelnému užívání a pomáhají proti pálení žáhy přímým mechanizmem snížení tvorby žaludečních kyselin. Podávají se však pouze tehdy, má-li pálení žáhy dlouhodobější a opakující se charakter. Do této skupiny léků patří zejména přípravky obsahující tzv. blokátory protonové pumpy, mezi nimiž jsou asi nejznámějšími látkami omeprazol (např. Omeprazol Teva, Apo-Ome) apantoprazol (např. Apo-Panto). Pravidelně užívání těchto léků je ale potřeba konzultovat s lékařem, protože mohou mít stejně jako všechny ostatní léky svá omezení, nežádoucí účinky (okamžité nebo pozdní) nebo lékové interakce s jinými užívanými léky.

Před užitím jakýchkoliv léků na pálení žáhy se doporučuje vyzkoušet režimová opatření. Vhodné jsou konzumovat menší porce jídla, častěji během dne. Po jídle je lepší odpočívat spíše v sedě než vleže. Často navodí úlevu také omezení mastných a špatně stravitelných jídel, zejména večer. Poslední večerní jídlo se doporučuje absolvovat několik hodin před usnutím, pro spaní zvolit polohu se zvýšenou hlavou. Je vhodné upravit dietní návyky ,omezit konzumaci jídel podporujících větší tvorbu žaludečních šťáv (kořeněná jídla, káva, alkohol). Do jídelníčku je naopak potřeba zahrnout více ovoce a zeleniny, které obsahují velké množství vlákniny. Neléčené pálení žáhy může způsobit až vznik žaludečního vředu a zvýšit riziko zhoubného nádoru jícnu, proto se doporučuje tento zdravotní problém nepodceňovat a při opakovaných potížích konzultovat s lékařem.

Mgr. Markéta Jadrná

Medicentrum lékárna Mělník

srpen 2021

zdroj: www.lekanickekapky.cz