Facebook

Jak se nejlépe motivovat

Dnešní doba leckoho motivuje, aby se o sebe více staral, aby lépe vypadal a byl v dobré kondici i kvůli vyšším nárokům v zaměstnání. Pro stále větší počet lidí je také důležitá minimální pracovní neschopnost. Z uvedených důvodů má proto velký význam prevence.

Jednou z forem prevence je návštěva lékárny a zakoupení různých podpůrných prostředků k upevnění zdraví. Nejžádanějšími přípravky jsou vitamíny a minerály, přípravky na posílení imunity, ale i např. bylinné čaje, přípravky na hubnutí, zdravotní kosmetika aj. Často si také pacienti v lékárně kupují přípravky, které pomohou odstranit některé počáteční zdravotní problémy.

Prevence a životní styl

S prevencí souvisí i životní styl a způsob stravování. Nadváha, nepravidelné stravování, špatná skladba potravin, večerní přejídání, nedostatečný příjem tekutin a nedostatek pohybu jsou faktory, které se pravděpodobně časem projeví zhoršením zdravotního stavu. Uvedené záležitosti však lze řešit mezi prvními. Zvláště když existuje možnost poradenství s odborníkem, například nutriční terapeutkou. Takové však nehledejte na ulici, ale spíše ve zdravotnickém zařízení, kde neuslyšíte falešné sliby o rychlém zhubnutí po „zázračných pilulkách nebo čajích bez vlastního přičinění “. Nechte si raději sestavit jídelníček přímo „šitý“ na míru a svěřte se do péče opravdovým odborníkům, kteří problematiku vystudovali, jednou z nich je například Lucie Vaňková, která působí v lékárně Medicentrum v Mělníku a v lékárně Draháň v Praze 8. Podrobné informace a objednání zde.

K prevenci samozřejmě patří preventivní prohlídky u lékaře. Chlubení se, kolik let jsem již nebyl u lékaře, není hrdinství, ale hazard se zdravím. Zvláště s přibývajícím věkem. Existují preventivní vyšetření, na která by se nemělo zapomínat. Mezi taková patří preventivní prohlídky obecně, u žen vyšetření prsu a pravidelné gynekologické prohlídky, dále např. test na krev ve stolici jako nejzákladnější prevence rakoviny střev, případně kolonoskopie a další. Při rozhodování, jak v prevenci postupovat, by mělo také záležet na rodinné zátěži.

Vedle kontroly krevního tlaku by měla být naprostou samozřejmostí občasná kontrola biochemických parametrů. Mezi veřejností je asi nejznámější hladina cukrů, cholesterolu a triglyceridů v krvi. Včasně odhalené záchyty vedou k brzkému započetí léčby a tím ke zmírnění poškození organizmu. K úplnému výčtu preventivních opatření je třeba ještě uvést různé druhy očkování, kam patří i ta, která jsou dobrovolná a nad rámec očkovacího kalendáře. Význam prevence podtrhují též uvažované výhody ze strany zdravotních pojišťoven těm, kteří se prevence aktivně účastní.PharmDr. Petr Krpálek

Medicentrum lékárna Mělník

duben 2022