Facebook

Štítná žláza je orgán, který se nachází na přední straně krku v oblasti hrtanu. Skládá se ze dvou laloků propojených můstkem. Svým tvarem připomíná motýlí křídla.

Funkčně se podílí na regulaci metabolismu produkcí hormonů trijodtyroninu a thyroxinu. Tyto hormony ovlivňují rychlost látkové výměny cukrů, tuků a bílkovin, spotřebu kyslíku, produkci tělesného tepla, ale i srdeční rytmus. V dětství jsou důležité pro růst a vývoj mozku.

Další hormon, který štítná žláza vytváří, je kalcitonin. Ten se v organismu podílí na metabolismu vápníku a fosforu. Podporuje ukládání těchto prvků do kostí a tím je zpevňuje.

Štítná žláza a jód

Pro správnou funkci štítné žlázy je důležitý dostatečný příjem jódu. Doplňovat ho můžeme zejména stravou, kterou přijímáme. Obsažený je v mořských rybách, mléce a mléčných výrobcích, vejcích, nebo také v některých minerálních vodách. Doporučený denní příjem jódu je 150µg. V těhotenství a při kojení by se měla dávka zvýšit na 250µg za den.
V České republice se od 50. let minulého století obohacuje sůl o jód. Díky tomu dnes již téměř nedochází k jeho nízkému příjmu v potravě, a tudíž se i onemocnění z nedostatku jódu vyskytuje jen minimálně.

Onemocnění štítné žlázy

Problémy se štítnou žlázou jsou v České republice poměrně běžné a trápí více než 5 % obyvatelstva. Ženy mají až 6x větší pravděpodobnost výskytu oproti mužům. Onemocnění bývá často spojené s poruchou produkce hormonů, a to jak nadbytečnou, tak i nedostatečnou. Dále se můžeme setkat např. s nádory štítné žlázy.

1. Hypothyreóza

Hypothyreóza je onemocnění, které je způsobeno sníženou funkcí štítné žlázy, a tedy nedostatečnou produkcí hormonů. V organismu se to projeví zpomalením veškerých dějů. Mezi typické příznaky patří únava, zácpa, špatné snášení chladu, suchá kůže, vznik otoků v oblasti hlavy a krku, či přibývání na váze. Postupně se zhoršuje kvalita nehtů a vlasů. Srdeční činnost se zpomaluje, cholesterol se naopak zvyšuje. U žen dochází k poruchám menstruačního cyklu, muži mohou trpět impotencí. Nejčastější příčinou bývá autoimunitní chronický zánět, při němž vlastní organismus vytváří protilátky, které napadají štítnou žlázu. Důvodem vzniku hypothyreózy může být dále nedostatek jódu, operace žlázy nebo její odstranění, či ozáření krku.

Léčba probíhá doplňováním hormonu tyroxinu ve formě tablet. Lék by se měl užívat pravidelně ve stejnou denní dobu, odděleně od ostatních léčivých přípravků. Léčba je celoživotní.

2. Hyperthyreóza

Hyperthyreóza je naopak onemocnění, které vzniká vlivem nadprodukce hormonů štítné žlázy. Nejčastější příčinou je autoimunitní porucha, tzv. Graves-Basedowova choroba. Protilátky se vážou na receptory ve štítné žláze a podněcují ji k větší činnosti. Dále mohou být na vině některá nádorová onemocnění, např. adenom hypofýzy, či předávkování hormony štítné žlázy v rámci léčby. Obvykle se projevuje zvětšením žlázy a zrychleným metabolismem. U pacientů dochází k hubnutí, zrychlenému tepu, zrychlenému dechu, větší potivosti, úbytku svalové hmoty. Vyskytovat se může také třes, podrážděnost a vystouplé oči.

Při léčbě se nasazují léky, které sníží činnost štítné žlázy (tyreostatika) a obvykle se k nim přidávají také léky, které sníží srdeční činnost (betablokátory). Dalším řešením je podávání radioaktivního jódu, eventuálně až chirurgické odstranění štítné žlázy. V tomto případě pak musí pacienti celoživotně užívat léky, které doplňují chybějící hormony štítné žlázy.

3. Struma

Nedostatek jódu se projevuje zvětšením štítné žlázy, což se označuje také jako struma (lidově ,,vole“). K jejímu rozvoji může dojít buď z důvodu nízkého příjmu jódu z potravy anebo z důvodu jeho nedostatečné zásoby ve žláze vlivem působení tzv. strumigenů. Strumigeny jsou látky, které znemožňují vychytávání jódu nebo jeho využití. Mezi tyto látky se řadí některé obsahové látky rostlin z čeledi brukvovitých, kam patří například zelí, kapusta, květák či brokolice. Při podezření na takto zvětšenou štítnou žlázu se doporučuje omezit konzumaci těchto potravin. Méně často může být struma vyvolána vlivem nadbytku jódu.

Volně prodejné přípravky

Na našem trhu nejsou dostupné žádné volně prodejné léčivé přípravky, které by se užívaly v rámci samoléčby na onemocnění štítné žlázy. Pokud se toto onemocnění u pacienta potvrdí, tak o vhodné léčbě rozhoduje lékař, většinou endokrinolog.

Jak již bylo řečeno, pro správnou funkci štítné žlázy je důležitý jód. Pro jeho doplnění můžeme užívat volně prodejné přípravky ve formě tablet (Walmark Jód výtažek z Kelpu, Naturvita Jodikal, Allnature Jódové tablety), roztoků (Koloidní jód), ale i ve formě granulátu (Dologran Jod). Užívání doplňků stravy s obsahem jódu je důležité konzultovat s lékařem či lékárníkem, protože jeho nadměrné dávky mohou žlázu poškodit.

Normální funkci štítné žlázy můžete podpořit také užíváním přípravků s obsahem selenu (Walmark Selen, Jamieson Selen, Bioaktivní Selen + Zinek forte), užíváním přípravku Terezia Štítná žláza či bylinnými kapkami Dr. Popov Štítná žláza normal.


Mgr. Kateřina Paulíková

lékárna Centrum Mělník

květen 2022