Facebook

O dětský chrup je potřeba se starat již od prvního zoubku. První zoubek se prořezává kolem 6 měsíce, ale může to být i dříve nebo i později. Růst dočasného chrupu tzv. mléčných zubů trvá asi do 2,5 let. V tomto věku by dítě mělo mít 20 zoubků. Proces vypadávání dočasných zubů a jejich nahrazení stálými zuby se nazývá exfoliace a může trvat od šesti do třinácti let věku. Ve dvanácti letech už má dítě obvykle pouze stálé zuby.

PROŽEZÁVÁNÍ ZOUBKŮ

Při prořezávání zoubků bývá dítě plačtivé, sliní, špatně spí, může mít i zvýšenou teplotu. Pro úlevu od bolesti můžeme bolavé dásně mazat některým z níže uvedených gelů + podat i homeopatický přípravek CAMILIA.

ALOCLAIR na dětské dásně je přírodní preparát bez lokálních anestetik, bez alkoholu, bez cukru s měkkým aplikátorem pro jemnou masáž dásní.

CALGEL je s lokálním anestetikem (účinně tlumí bolest) a s antiseptikem, bez cukru.

DOLOGEL je přírodní preparát s kozlíkem, heřmánkem a propolisem.

V případě neustupující bolesti či teploty je možno podat některé z analgetik (NUROFEN, IBALGIN, PARALEN, PANADOL) ve formě sirupu nebo čípku. A aby se děťátku lépe spalo a bylo klidnější může popíjet APOTHEKE BIO DĚTSKÝ ČAJ NA UKLIDNĚNÍ.

ČIŠTĚNÍ ZOUBKŮ

Dětský chrup je nutné čistit již od prvního zoubku. Pro začátek stačí tzv. prsťáček. Je to speciální návlek na prst vyrobený z velmi měkkého silikonu bez obsahu PVC. Až bude mít dítě zubů více je čas na první kartáček. Měl by být měkký až ultra měkký např. CURAPROX. Dítě by mělo trénovat čištění zubů od útlého věku, ale je nutné po dítěti zuby dočistit.

Dětské zubní pasty mají snížený obsah fluoridů. Protože děti ve věku 2-3 roky spolknou při čištění zubů zhruba 70 % použité pasty a děti kolem 5 věku ještě téměř polovinu. Důležité je používat zubní pastu kvalitní a určeno pro danou věkovou kategorii např. ELMEX, CURAPROX.

Již od útlého věku je třeba používat mezizubní kartáčky (CURAPROX,TEPE). Většina kazů vzniká v mezizubním prostoru a ten kartáčkem nevyčistíme. Velikost mezizubních kartáčků je velmi pestrá, správnou velikost určí zubař nebo dentální hygienista.


Mgr. Markéta Jadrná

lékárna Centrum Mělník

duben 2023

zdroj: www.lekarnickekapky.cz