Desatero pro bezpečný pobyt na slunci

Desatero pro bezpečný pobyt na slunci

1.

Připravte svou pleť na slunění. Vhodným doplňkem stravy je betakaroten, který napomáhá opálení, přispívá k udržení zdravého stavu pokožky a zlepšuje její odolnost vůči slunečnímu záření. Minimální kůra je 14-ti denní.

2.

Vyberte si kvalitní opalovací prostředek s vhodným ochranným faktorem dle fototypu Vaší pleti. Pro jednodušší nanášení také můžete místo klasického krému zvolit opalovací přípravek ve spreji nebo opalovací pěnu. Pro děti jsou vhodné opalovací krémy se slunečním faktorem 50+. Při výběru se zajímejte i o to, zdali produkt obsahuje minerální filtry. Působí totiž pouze na povrchu kůže, kde sluneční paprsky odrazí a pokožku tak nedráždí.

3.

Přípravek na opalování naneste 15-30 minut před sluněním a aplikaci pravidelně opakujte i u voděodolných přípravků.

4.

Nezapomínejme na vhodné oblečení (lehké a světlé), pokrývku hlavy, nebo plenu přes kočárek, sluneční brýle s UV filtrem. Rty potřete jelením lojem nebo tyčinkou s UV protekcí.

5.

Ochranné přípravky používejte i ve stínu nebo i ve dnech, kdy je oblačno, UV paprsky totiž procházejí i skrze mraky.

6.

Přerušte pobyt na přímém slunci mezi 11 – 15 hodinou,kdy je inzenzita UV záření nejsilnější, alespoň v prvních dnech opalování. Cesta UVA a UVB paprsků na zemský povrch je totiž v tuto dobu výrazně kratší a záření je proto silnější a více škodí.

7.

Nepoužívejte při opalování parfémy nebo parfémované osvěžující ubrousky apod. (některé vonné esence či oleje zanechávají na pokožce těžko odstranitelné tmavé skvrny).

8.

Vyvarujte se přímému slunečnímu záření pokud:

  • trpíte infekčním onemocněním
  • užíváte léky zvyšující citlivost ke slunci (např. některá antibiotika, retinoidy, antirevmatika ve formě mastí a gelů)
  • máte na těle větší počet pigmentových znamének nebo se v rodině vyskytl melanom
  • jste těhotná žena

Miminka do 1 roku by přímému slunci neměla být vystavována vůbecděti do 3 let pouze omezeně.

9.

Dodržujte pitný režim, vypijte až tři litry tekutin denně, nejlépe neperlivé vody.

10.

Po dni stráveném na slunci osprchujte a ošetřete pokožku krémem nebo mlékem po opalování.

centrum@lekarna-melnik.cz