Jak bojovat s jarní únavou?

Jak bojovat s jarní únavou?

Jak bojovat s jarní únavou?

S koncem zimy a se začátkem jara na nás číhá a často přichází nezvaný host – jarní únava.

1280px-Prunus_cerasus_LC0133

Jak se projevuje a co je její příčinou?

Jarní únavou trpící člověk je nevýkonný, nesoustředěný, náchylnější k infekčním onemocněním, má pocit vyčerpání i zhoršenou náladu. U někoho se tento stav ještě může prohloubit a často je spojen i s těžkými a dlouhotrvajícími depresemi. Příčinou jarní únavy je nahromadění více negativních faktorů během zimy, jako je nedostatek denního i slunečního světla, nedostatek čerstvého ovoce a zeleniny, málo pestrá strava, příjem nadbytečných kalorií i v důsledku proběhnuvších svátků, omezení pohybu a fyzické zátěže a s tím spojený nedostatek čerstvého vzduchu a konečně i dnešní uspěchaný životní styl, kdy žijeme ve smogem zamořených městech, vystaveni nadměrnému stresu a hluku.

4 tipy jak můžeme ovlivnit projevy jarní únavy:

1. špatnou náladu – bojujeme proti ní aktivitou – sportem, duševní aktivitou, kulturou, atd. Zásadou je, aby se jednalo o činnost, která nám přináší radost.

2. nedostatek slunce – stačí víkend na horách nebo dovolená s dostatečným pohybem na čerstvém vzduchu.

3. únavu – k osvěžení poslouží čaje ovocné, zelené nebo čaj maté. Pokud preferujeme silnější přípravky, můžeme zvolit preparáty s obsahem kofeinu (Additiva multivitamíny s kofeinem, Caffit tbl. ), guarany (Walmark Guarana tbl.), ženšenu (Geriavit Pharmaton), eleuterokokového kořene, tzv. sibiřského ženšenu (eleuterokokové kapky), a v neposlední řadě široká škála preparátů s obsahem koenzymu Q 10 (např. od firmy Walmark). Připomínám, že obsah koenzymu Q musí být minimálně 30 mg v tabletě, v prodeji jsou i přípravky s dávkou 60 mg a 100 mg. Též jsou vhodné přípravky s obsahem rakytníku (Weleda bio rakytníkový sirup, bio rakytníková šťáva bez cukru).

4. nedostatek vitamínů – především vitamínu C. Jeho denní potřeba je poměrně vysoká – 80-100mg. Ve stresových podmínkách ho tělo rychle spotřebovává, ničí se vysokou teplotou a světlem. V těle se nehromadí, při nadměrném příjmu se rychle vyloučí močí. Proto je lepší ho do těla přijímat v tabletách s tzv. řízeným uvolňováním, z nichž se vitamín C uvolňuje kontinuálně 8-12 hodin (např.Celaskon long effect). Pokud příjem samotného C vitamínu nestačí, jsou k dispozici multivitamínové přípravky. Ty mají tu výhodu, že v jedné tabletě dostaneme vyváženou denní dávku vitamínů a stopových prvků (např. Centrum pro ženy, Centrum pro muže, nově Centrum ovocné). Výrobci se navíc snaží složení přípravků přizpůsobit potřebě populace v té které zemi, např. multivitamíny určené pro českou populaci jsou obohacené o selen, jód, kyselinu listovou a vápník.

1280px-Crocus(loz)
Vždy na jaře je žádoucí provádět očistnou kúru, která nás zbaví všech škodlivých látek, které se v našem těle vytvořily. Doporučujeme například pupenové a bylinné tinktury firmy Naděje (např. břízu), které jsou k dostání u nás v lékárně nebo můžete vyzkoušet Weleda bio březový sirup či bio březovou šťávu bez cukru. Informace o individuálním výběru preparátu vám rádi poskytneme při osobní návštěvě lékárny.

Na závěr můžeme můžeme doporučit: jezte stravu bohatou na vitamíny, hodně pijte, omezte kouření a alkohol, sportujte, otužujte se, naučte se odpočívat.

Mgr. Marta Krpálková

lekarna.centrum@seznam.cz

vloženo 9. 4. 2015