Špatná nálada nebo varovné signály DEPRESE?

Špatná nálada nebo varovné signály DEPRESE?

Špatná nálada nebo varovné signály DEPRESE?

 

Deprese čili patologický smutek je stále častější psychické onemocnění dnešní uspěchané doby, které souvisí s vyššími nároky společnosti na jedince.

Přibývání sychravých dnů a zkracující se podíl slunečního svitu v podzimním období, může být příčinou pocitu únavu a poklesu nálady. O depresivní poruše hovoříme až tehdy, když smutná nálada a mnoho dalších příznaků charakteristických pro tuto nemoc trvají bez přerušení minimálně po dobu dvou týdnů a zásadním způsobem narušují každodenní život člověka.

800px-Prozac_pillsVarovnými signály onemocnění jsou ztráta zájmu o oblíbené činnosti (např. sport), pocity beznaděje a méněcennosti, nevýkonnost, nechutenství, poruchy spánku a myšlenky na smrt.

V současné době máme v léčbě deprese k dispozici několik různých metod, z nichž nejpoužívanější je kombinace farmakologické a psychoterapeutické léčby. Důležitá je vždy úzká spolupráce terapeuta případně rodiny a přátel s nemocným a společné hledání příčin nepříjemných pocitů. Ke změně myšlení psychoterapií lze pak přidat léčivé byliny, terapii světlem, cvičení (například jóga) a při větších problémech chemická léčiva tzv. antidepresiva na lékařský předpis.

Z přírodních preparátů se osvědčila při léčbě deprese zejména třezalka tečkovaná (Hypericum perforatum), kterou lze zakoupit ve formě tablet (Kneipp Třezalka), čaje nebo bylinného extraktu z pupenů tzv. gemmoterapie. Další významnou rostlinou v oblasti léčby deprese je šafrán setý (Crocus sativus), který účinnou látku skrývá v nitkovitých bliznách. V lékárně je preparát k dostání pod názvem Saframyl. Antidepresivní účinek u třezalky i šafránu se dostavuje obdobně jako u chemických léčiv za 2 až 3 týdny užívání. Z bylinných preparátů máme dále dobré zkušenosti s lípou a bělotrnem v gemmoterapeutické formě (výtažky z pupenů). Psychickému napětí uleví meduňka, kozlík (Topvet Kozlík lékařský extrakt) nebo mučenka (Dr. Böhm Mučenka dražé).

Při překonávání depresivních nálad je důležitá i úprava denního režimu, plnohodnotná strava obsahující dostatek vitamínů skupiny B a hořčíku (v lékárně lze koupit přípravek Magne B6, Magne B6 Relax s bylinkami) a pravidelný pohyb, který zajistí uvolňování endorfinů (=hormonů štěstí) do těla, ale i odreagování od negativních myšlenek. Z podpůrných preparátů s účinkem na psychické vyčerpání a stres lze doporučit Geriavit Pharmaton s vysokým obsahem ženšenu, Withanie-indický ženšen ve formě čaje nebo extraktu z pupenů, přípravek Acutil nebo Koenzym Q10.

Jelikož depresivní nálady vznikají hlavně v zimním období, kdy se snižuje intenzita slunečního svitu, je vhodným doplňkem léčby i prevencí fototerapie pomocí umělého světla tzv. plnospektrálního simulátoru slunce.

positive-attitude-concept-cork-board-16705237

Naše rada: Zkusme se naučit mít rádi i toto období, kdy příroda odpočívá a využít odpočinku i pro naši mysl, kterou můžeme zaměstnat novými činnostmi jako návštěvou divadla nebo popovídání s přáteli.

Každý máme právo cítit se dobře. I občasná smutná nálada je zcela přirozená a může nám dokonce pomoci plnohodnotněji prožívat opačný pól – radost a štěstí.

Mgr. Sylva Pazderková

lekarna.centrum@seznam.cz