Vitamíny

Vitamíny

Vitamíny

file0001811640184 (2)

Pomalu nám přichází podzim a s ním i podzimní plískanice a chladná rána. Samozřejmě je to i větší zátěž pro naše tělo a zdraví. Abychom lépe odolávali nemocem, je vhodné zvýšit příjem vitamínů.

Co to jsou vitamíny?

Vitamíny jsou látky, které zajišťují v organismu důležité funkce a pochody. Organismus je nezbytně potřebuje, ale nedokáže si je sám syntetizovat, proto je musíme do těla dodávat pomocí stravy. Při zvýšené spotřebě nebo nevhodné stravě je potřeba vitamíny dodávat tělu v podobě vitamínových doplňků.

Kdy je vhodné užívat vitamínové doplňky?

 • při zvýšené zátěži organismu
 • při nedostatečném příjmu vitamínů z potravy – strava chudá na ovoce a zeleninu. jednostranná strava
 • při hypovitaminóze – nedostatek vitamínů zapříčiněný např. poruchou příjmu potravy, alkoholismem nebo onemocněním trávicího ústrojí

Jaké vitamíny je vhodné tělu dodávat?

Vitamín C je vhodné užívat nyní během podzimu a zimy. Tento vitamín je nezbytný pro odolnost organismu, tvorbu kolagenu a je také důležitým antioxidantem. Doporučená denní dávka je 60 mg na den, ale během zátěže organismu (nachlazení, rekonvalescence, kouření) se dá zvyšovat až na 1000 mg. Nejvíce vitamínu C obsahuje čerstvá zelenina a ovoce. V lékárně máme na výběr mnoho lékových forem:

celaskon+zinek
 • klasické polykací tablety (Celaskon 250 mg, ImunoElixeer-kombinace s bylinkami a zinkem),
  tablety s postupným uvolňováním (Celaskon long effect, DL- Vitamín C, GS Vitamín C 500mg) – tato forma uvolňuje vitamín C postupně a udržuje hladinu látky v krvi po celý den
 • šumivé tablety do vody (Celaskon červený pomeranč, Additiva Vitamín C)
 • žvýkací tablety (Celaskon limetka)

Pro zvýšení obranyschopnosti našeho organismu lze vitamín C kombinovat se zinkem (Celaskon horký nápoj).

b-komplex

Vitamíny skupiny B je skupina vitamínů nacházející se v kvasnicích, masu, sýrech, celozrnných obilovinách a luštěninách.

 • B1 (thiamin) – používá se při snížené chuti k jídlu, svalové slabosti, zánětech nervů a během těhotenství
 • B2 (riboflavin) – užívá se při popraskaných koutcích a dermatitidách
 • B5 (kyselina pantotenová) – urychluje hojení ran. Bývá součástí přípravků na zlepšení kvality vlasů a nehtů (např. Dermax, Viaderm tbl.).
 • B6 (pyridoxin) – je vhodný u neurologických potížích, u ekzému nebo při dlouhodobém užívání antikoncepce.
 • B9 (kyselina listová) – podílí se na tvorbě tkání, červených krvinek a nervového systému. Její nedostatek během těhotenství může vést k samovolným potratům nebo k vývojovým poruchám míchy plodu. Užívá se samostatně (Kyselina listová forte tbl.) nebo v kombinace s ostatními vitamíny pro těhotné (Femibion, GS Mamavit).

Většina z těchto vitamínů je obsažena v B-komplexu Zentiva, nebo jsou prodejné samostatně.

A+DVitamín A se řadí mezi tzv. antioxidanty. To jsou látky, které chrání buňky před škodlivými účinky vnějších vlivů. Antioxidanty hrají důležitou roli v prevenci vzniku některých onemocnění, např. rakovina, onemocnění srdce, mrtvice, Alzheimerova choroba a nebo šedý zákal. Vitamín A je důležitý pro správnou funkci zraku, kůže a sliznic. Nejlepším zdrojem je rybí tuk, máslo a mléko. Tento vitamín také vzniká přeměnou betakarotenu, který je obsažen v zelenině a ovoci. Betakaroten lze také užívat ve formě tablet – DL-Betakaroten, Walmark Betakaroten.

Vitamín D pomáhá regulovat vápník a fosfor v těle. Zlepšuje vstřebávání vápníku z trávicího traktu a je důležitý pro pevnost kostí a zubů. Vitamín D se tvoří v kůži vlivem slunečního záření, ale bohužel v dnešní době, kdy trávíme většinu času v kancelářích, je vhodné tento vitamín do těla dodávat pomocí léků. Nedostatek vitamínu způsobuje tzv. měknutí kostí. To se projevuje zlomeninami, bolestmi kostí nebo zad. Vitamín D můžeme do těla dodávat ve formě roztoku, tablet (Vitamín D Generica) nebo v kombinaci s vápníkem (Caltrate tbl., Calcichew žvýkací tbl.)

EVitamín E patří také mezi antioxidanty a chrání tělo před škodlivými radikály. Používá se např. při poruchách menstruačního cyklu, neplodnosti, bolesti prsou, cévních poruchách. Jeho hlavním zdrojem jsou rostlinné oleje. V lékárně je k dostání také ve formě tablet – Vitamín E Zentiva.

centrum

Multivitamínové přípravky lze užívat pro komplexní doplnění vitamínů. K dostání je např. Centrum tbl., Centrum Silver tbl. (složení přípravku odpovídá potřebám seniorů), Centrum pro ženy tbl., Centrum pro muže tbl. (obsahují vitamíny a minerály dle specifických potřeb ženy nebo muže), Pharmaton Geriavit tbl.

A nezapomínejme, že důležitým zdrojem vitamínů je i bohatá a pestrá strava.

PharmDr. Kristýna Kuželová

lekarna.centrum@seznam.cz

vloženo 8. 9. 2015