Facebook

Jak předcházet kvasinkové infekci pomocí stravy?

Příčinou kvasinkové infekce (také candidosis, mykóza, plísňová infekce) je přemnožení některého z druhů kvasinek. Mykózy mohou mít celou řadu projevů od povrchových kožních plísní nohou až po systémové narušení rovnováhy střevní mikroflóry a související oslabení imunitního systému.

Nejlepší výživou pro kvasinky jsou jednoduché cukry a nejlepší cestou k jejich redukci je dieta, která výrazně omezuje příjem jednoduchých cukrů, a to včetně nižšího příjmu všech polysacharidů v prvních fázích léčebné stravy. Protiplísňová dieta by měla vést ke zlepšení stavu již po několika týdnech.

Čemu se v jídelníčku vyhnout?

  1. Upřednostňovat přirozené potraviny bez přílišné úpravy a chemických doplňků.
  2. Na dobu několika týdnů striktně vyřadit všechny zdroje cukrů. Cukry jsou mimo jiné schovány na příklad v kečupech, salátových zálivkách, nakládané zelenině.
  3. Vynechejte také zdroje kvasinek (droždí, kynuté pečivo) a houby.
  4. Po určitou dobu je vhodné maximálně omezit i obiloviny (k těm vhodnějším patří jáhly, pohanka, celozrnná rýže a quinoa). Rozhodně vynechte výrobky z bílé mouky.
Co naopak zařadit?
  1. Kvalitní bílkoviny (bílý jogurt, rybí nebo drůbeží maso, luštěniny) a zeleninu.
  2. Ideálními doplňky terapie kvasinkové infekce jsou probiotika (APO-Lactobacillus, Biopron, Laktobacily) a vitamín H (Biotin Walmark). Osvědčený je také extrakt z grepových semínek (Naděje Grep, Citrovital), kyselina kaprylová nebo česnek a přípravky z něj (Naděje Česnek, Allicor – česnekové tablety).
  3. Při opakovaných závažnějších mykózách je vhodná podpora terapie Wobenzymem.

Při výskytu akutní kvasinkové infekce je také třeba ji léčit antimykotiky, jedná se o léčiva působící proti kvasinkám a plísním. V případě vaginální kvasinkové infekce jsou dostupné přípravky v různých formách s lokálním účinkem – vaginální čípky, krémy a vaginální tablety. Tyto přípravky si můžete pořídit v lékárně bez lékařského předpisu. Nejčastěji obsahují některou z těchto látek: klotrimazol (Canesten, Jenamazol, Clotrimazol AL) a ekonazol (Gyno-pevaryl). Existují rovněž antimykotika s celkovým účinkem, která jsou vázána pouze na lékařský předpis. Nejčastěji jsou předepisovány tablety s obsahem flukonazolu.

Více informací k léčbě kožních plísních najdete v našem minulém článku Kožní plísně.

Závažnější problémy vždy doporučujeme konzultovat s lékařem.Mgr. Anna Šantorová

lékárna Centrum Mělník