Facebook

Jak se vypořádat s jednotlivými příznaky nachlazení a chřipky, abychom byli co nejdříve fit?

Čas pouštění draků, Vánoc a zimních radovánek je také časem častějšího nachlazení projevující ho se rýmou, kašlem, škrábáním či pálením v krku a někdy také zvýšenou teplotou. Jejich původci bývají snadno přenosné virové nákazy šířící se vzduchem zejména při kašlání , kýchání a smrkání nemocného. Mezi závažnější virová onemocnění patří také chřipka projevující se vysokou horečkou, kašlem (často dráždivým), bolestmi svalů a kloubů a celkovou schváceností. Nejvíce nakažlivá je v prvních dvou dnech a vyžaduje tří až sedmi denní klid na lůžku.

Rýma a její léčba

Pro dlouhodobé užívání (i pro kojence a těhotné) je vhodná mořská voda ve spreji (Aspecton, Quixx), v době nachlazení je ještě vhodnější mořská voda obohacená mědí s protizánětlivým účinkem (Stérimar Cu). Ucpanému nosu pomohou spreje a kapky určené pro krátkodobé, nejvýše sedmidenní podání (Otrivin) a vnitřně užívaná antihistaminika (Apo-cetirizin, Fenistil, Zyrtec), po nichž oplasknou zduřelé sliznice nosu a okolí a bude se nám tak lépe dýchat, což nejvíce oceníme hlavně v noci. Pokud se rýma dostala i do vedlejších dutin nosních, uleví nám inhalace par (např. ze sypané průduškové čajové směsi) nebo přírodní přípravek s výtažky bylin (Sinupret tablety nebo kapky). Udržení průchodného nosu je důležité zejména u dětí při prevenci zánětu středního ucha. Pokud děti ještě neumí smrkat, odstraňujeme hleny několikrát za den odsávačkou do nosu, která se napojuje na vysavač (Nosátko).

Kašel a jeho léčba

Zde naleznete náš článek o tom co je kašel a jak ho nejlépe léčit.

Teplota a jak na ní

Zvýšená teplota (do 38 stupňů Celsia) je obranným mechanismem organismu, neměla by proto být hned snižována léky. Pokud hranici 38 stupňů překročí, užijeme léky s obsahem paracetamolu (Paralen, Coldrex), ibuprofenu (Apo-ibuprofen, Nurofen) nebo kyseliny acetylsalicylové (Acylpyrin, Aspirin), jež se však nesmí podávat dětem do 16ti let nebo užíváme-li léky na ředění krve (např. Warfarin). V těhotensví je bezpečné podání přípravku s obsahem paracetamolu. Vždy se řídíme předepsaným dávkováním, maximální dávka nesmí být překročena! Pokud si nejsme jisti, poradíme se s lékárníkem nebo lékařem.

V době nachlazení a zvýšené teploty či horečky, kdy dochází k vyšším ztrátám vody pocením, je zapotřebí zvýšit příjem tekutin. Z doplňků stravy se doporučuje užívat vitamín C se zinkem. Nezapomínejme i na bylinné čaje s obsahem lípy, bezu, slézu či divizny, z nichž přidáním medu připravíme lahodný nápoj, který bude chutnat i dětem.

Žádná viróza by se neměla přecházet, protože se může rozvinout v závažnější onemocnění např. v zánět průdušek, zánět vedlejších nosních dutin nebo dokonce v zápal plic. Pokud teplota trvá déle než 3 dny, nebo se přidají ještě další komplikace, neměli bychom s návštěvou lékaře otálet.

Nenechte se zaskočit nepříjemnou virózou či chřipkou

Nenechte se zaskočit nepříjemnou virózou nebo chřipkou a posilte svou imunitu včas. Jak na to, Vám poradíme v tomto článku.

lékárna Centrum, Mělník